Umami muualla Facebook

Julkaistu 14. 12. 2009 Teksti Tiia Koskimies Ei kommentteja Elokuvat

Prinsessa ja sammakko sadun suomalaiset äänet

Prinsessa ja sammakko –elokuvassa seikkailee Disneyn ensimmäinen afroamerikkalainen prinsessa, Tiana, jonka äänenä kuullaan Suomessa Laura Voutilaista. Elokuvan pahiksena, Tri Facilierina revittelee Veeti Kallio ja salskeana sammakkoprinssinä kuullaan Reino Nordinia.

Lisäksi elokuvan koomisena eläinkaksikkona naurattavat Puntti Valtonen (rakastuneena tulikärpäsenä Raynä) ja Sasu Moilanen (jazzia soittavana krokotiili Louis’na).

Prinsessa ja sammakko on Disneyn animaatiostudioiden paluu perinteiseen käsinpiirrettyyn animaatiomusikaaliin Disney-klassikoiden Leijonakuningas ja Aladdin jalanjäljissä. Elokuva sai USA:n ensi-iltansa 11.12. ja se nousi viikonlopun katsotuimmaksi.

Elokuvan Suomen ensi-ilta on 19.2.2010

Synopsis:

Walt Disney Animation Studios esittää musikaalin PRINSESSA JA SAMMAKKO, joka on animaatiokomedia pääosassaan kaunis tyttö nimeltä Tiana, epätoivoisesti takaisin ihmiseksi tahtova sammakkoprinssi ja kohtalokas suudelma, joka johdattaa heidät molemmat riemukkaalle seikkailulle halki Louisianan salaperäisten rämeiden.

Elokuvan ohjauksesta vastaa käsinpiirretyn animaation mestarikaksikko John Musker ja Ron Clements (Aladdin, Pieni merenneito). Musiikista vastaa Oscar®-palkittu säveltäjä Randy Newman (Monsterit OY, Autot, Toy Story – leluelämää).

Suomenkielisen version ääninä mm:

Tiana – Laura Voutilainen

Prinssi Naveen – Reino Nordin

Tri Facilier – Veeti Kallio

Louis – Sasu Moilanen

Ray – Puntti Valtonen

Mama Odie – Ritva Oksanen

Ohjaus: Markus Bäckman

Käännös: Tuija Korhonen

Lisätietoja:
www.disney.fi

Aiheet: , , , , , ,

Kirjoita kommentti