Umami muualla Facebook

Julkaistu 22. 11. 2009 Teksti Michaela, kuvat Dreamstime 559 kommenttia Fashion Michaela

Juhlakausi lähestyy – onko kengät kunnossa? Arvottu

Pikkujoulukausi on alkanut, uusi vuosi on kuukauden päästä. Juhlia riittää ja asujakin pitäisi olla useita, mutta yhdelläkin mekolla pärjää. Mutta entäs kengät? Mitäs jos ostaisi uudet kengät mekon sijaan? Juhlakenkiin ei tarvitse satsata omaisuuttaan mutta niiden pitää kuitenkin olla mukavat jalassa.

Vanhat juhlakengät voi kaivaa kaapin pohjalta esiin koska klassinen avokas pysyy aina muodissa. Kenkiä pitää huoltaa ja uudet korkolaput laittaa ennen pikkujouluja, tämä pätee myös miesten kenkiin. Useasti näkee upeita asukokonaisuuksia joita krunaa huonokuntoiset juhlakengät – satiinipintaisessa juhlakengässä on värjäytymiä, nahkakengässä naarmuja ja keinonahkassa irronneita paloja. Lisäksi on tuskallista katsoa kun kenkävalinta ei sovi asuun ollenkaan. Tosiasia on, että jos muuten satsaamme asuvalintaamme, kampaukseen ja meikkeihin niin on myös hiottava jalkineosastoa.

Parhaimmat juhlakengät ovat ne joiden lesti sopii jalan muotoon. Kaupan hyllyiltä löytyy monenmoista – on käyriä lestejä kuin suoralestisiä kenkiä. Kenkää hankaa jos kengän ominaisuudet ovat erilaiset kuin jalan. Paras painopiste kengässä on silloin kun kanta on maassa ja paino asettuu päkiälle. Koron oikea paikka on suoraan kantapään alla. Korko on lisäksi aivan liian korkea jos paino on varpailla ja liian korkeat korot lisäävät polviin kohdistuvaa rasitusta. Hyvät korkokengät taas parantavat ryhtiä ja vahvistavat pohjelihaksia. Korkokengillä tulisi harjoitella tovi ennen kuin astuu ulos kodistaan.

red shoes

Epämukavat trendikkäät kengät

Brittiläisessä (The Society of Chiropodists and Podiatrists) tutkimuksessa kävi ilmi, että lähes 37% tutkimuksen naisista ostavat epämukavia ja väärän kokoisia kenkiä – ainoastaan trendikkyyden takia.  Hiertymät, vaivasenluut, rakkulat ja turvonneet jalat eivät estä trendikkäiden kenkien ostamista. Muoti sanelee ehdot  ja tässä tapauksessa se on pidemmän päälle terveydelle haitallista.  Tutkimuksessa kävi ilmi, että huimat korot eivät ole pahimmasta päästä vaan matalapohjaiset kengät jossa jalka ei ole tuettu kunnolla. Lisäksi mustalla listalla oli avokkaat jotka ovat kärjestään mallia low cut – puristavat siis varpaat tosi tiukasti yhteen ja eivät anna riittävää tukea.strange shoes

Laadukkaat kengät kestävät kulutusta

Laadukkaat kengät maksavat aina takaisin itsensä. Parempi on hankkia muutamat hyvät ja laadukkaat kengät kuin omistaa tusina halvannäköisiä ja epämukavia kenkiä. Kenkiä ostaessa pitäisi muistaa tarkoituksenmukaisuus -  useammat meistä, varsinkin naiset, ostavat usein todella kalliita juhlakenkiä mutta pihistelevät sitten arkikengissä. Tämänhän asian tulisi olla päinvastoin.

Kaikissa kenkä hankinnoissa pitäisi kiinnittaa huomiota siihen kuinka kenkä on tehty. Kenkä  joka on koottu liimaamalla tai muulla menetelmällä kuin ompelemalla on huonolaatuinen kenkä. Totuus, on että se ei luultavasti tule kestämään kovinkaan kauan kulutusta. Laatukenkien pohja on usein nahkaa. Muovinen pohja on usein jäykkä ja kova, joten se muotoutuu huonosti jalan muotoihin.

black&gold

Miesten juhlakengät

Myös miesten kenkien tulisi olla aina käyttötarkoitukseensa ja asuun sopivat.  Tyylikkäitä miesten kenkiä voi saada halvalla, mutta monissa kengissä kantakappi on liian korkea. Kantakappin ollessa liian korkea se osuu akillesjänteen alaosaan ja hiertää. Siksi myös miesten kengissä tulisi ottaa huomioon istuvuus ja oikea koko. Samainen brittiläinen tutkimus osoitti, että miehistäkin peräti 17% käyttää vääränkokoisia kenkiä.

Laadukkaat miesten kengät kestävät vuosia ja tässäkin asiassa nahka on ajatonta ja tyylikästä. Muoviosien ja huonon hoidon takia moni kenkä hajoaa jo yhdessä kaudessa.

mens shoes

Kenkiä nettikaupasta?

Voiko kenkiä ostaa netistä?  Miksei, jos tietää mitä ostaa. Tuotteethan saa palauttaa jos eivät sovi mutta postimaksuja ei saa takaisin. Se tosin on pieni murhe jos netin kauttaa löytää haluamansa kengät halvemmalla. Itse olen tehnyt onnistuneita löytöjä mutta myös useita epäonnistuneita kenkäostoksia netin kautta. Värit esimerkiksi eivät aina näytä luonnossa yhtä hyviltä kuin netissä. Harjoitus tekee mestarin ja olen vihdoinkin oppinut löytämään ainutlaatuisia ja laadukkaita kenkiä netistä. Oheessa parisenkymmentä mielenkiintoista sivustoa mistä voi tilata itselleen ihania kenkiä juhlakauteen.

Kenkiä netistä ( Eurooppa):

http://www.schuh.co.uk/ Merkit muun muassa:  Bronx, Red or Dead, Schuh, Irregular Choice.  Hintataso n. 50€ -150€ (juhlakengistä)

http://www.shoe-shop.com Merkit muun muassa: Blink, Clarks, Firetrap, Irregular Choice, Miss Sixty, Moda in Pelle. Hintataso n. 50-150 € (juhlakengistä)

http://www.office.co.uk Merkit muun muassa: Ash, Office, Iron Fist, Ted Baker. Hintataso 25- 170 € (juhlakengistä)

http://www.terraplana.com. Oma suosikkini! Ekologisesti tuotettuja kenkiä naisille ja miehille. Kaupalla on vahvat eettiset periaatteet -  se käyttää kierrätettyjä ja ekologisia materiaaleja. Tosin ei paljon vaihtoehtoja korkokenkiä rakastavalle. Hintataso n.110 € – 140€ (juhlakengistä)

http://www.yoox.com Merkit muun muassa: Dolce&Gabbana, Alberta Ferratti, Alexander McQueen, Balenciaga, Jimmy Choo, Maloles, Marc Jacobs. Hintataso 100€ -500 € (juhlakengistä)

http://www.milanclothing.com Vain miehille. Laadukkaita, klassisen linjan kenkiä. Hintataso 56 €- 200 € (juhlakengistä)

http://www.brandos.fi (alunperin ruotsalainen koncepti rantautui Suomen markkinoille vuonna 2008 ) Merkit muun muassa: Jessica Simpson, Guess, Killah, Friis&Company, Fornarina, Michael Kors, Pura Lopez. Hintataso vaihtelee 35 € – 500 €.

http://www.minnaparikka.composer.fi/eshop/ Minna Parikan ihania kenkiä voi tilata myös netistä. Hintataso vaihtelee 90€ – 400€.

http://nelly.com Netissä toimiva tavaratalo mistä löytyy myös kenkiä miehille ja naisille. Merkit: Friis&Co, Stockholm Design Group, Rules by Mary, Holy Moly, Nelly Shoes, Ben Sherman, Whyred. Hintataso vaihtelee: 15€ – 160 €.

http://www.asos.com Netissä toimiva tavaratalo missä vaatteita, asusteita ja kenkiä koko perheelle. Merkit muun muassa: Chie Mihara, Carvela, Betsey Johnson, L.A.M.B, Nine West. Hintataso vaihtelee 20€ – 450 €.

Arvonta!

Ostaisitko itse nettikaupasta kenkiä? Minkälaisia kokemuksia sinulla on nettikaupassa asioimisesta?

Vastaamalla osallistut arvontaan missä arvomme 3 kpl Voguen saumasukkapakettia vastanneiden kesken. Arvonta suoritetaan 15.12.2009.

Arvonta on suoritettu ja seuraavat nimimerkit Natski, Jozzu87, Adelie voittivat. Onnea kaikille voittajille.


Aiheet: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

559 kommenttia

  1. Minä joudun sovittamaan

    Minä joudun sovittamaan kengät aina ostaessa joten netti ostaminen ei onnistu

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sirkkuli

    22. 11. 2009 7.06

  2. olen ostanut netistä,mutta

    olen ostanut netistä,mutta kuva ei vastannut kyseistä kenkää ollenkaan, mutta uskalsin tilata hm jimmy choot netistä , niitten netti kauppa on loistava, kuvat vastaavat todellisuutta. harvemmin tilaan nettikaupoista missä pitää maksaa luottokortilla,sen verran skeptinen olen.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    natski

    22. 11. 2009 8.32

  3. En ole ostanut

    En ole ostanut nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mape

    22. 11. 2009 9.35

  4. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jarmo

    22. 11. 2009 11.25

  5. En ole ostanut,

    En ole ostanut, kun koon arvioiminen on niin vaikeaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Piiku58

    22. 11. 2009 11.30

  6. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tupu

    22. 11. 2009 12.23

  7. En viitsisi ostaa,

    En viitsisi ostaa, jos ei sitten tulisikaan oikean kokoiset

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kape

    22. 11. 2009 12.24

  8. EN OLE OSTANUT

    EN OLE OSTANUT

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    anja

    22. 11. 2009 12.30

  9. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ippe

    22. 11. 2009 12.36

  10. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    intsu

    22. 11. 2009 12.38

  11. Pakko kokeilla kenkää

    Pakko kokeilla kenkää ja harvasta kaupastakaan löytyy jalkoihin sopivaa, niin netistä tilaaminen toivotonta; puristaa taatusti jostain eikä pysty käyttämään.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    marjo66

    22. 11. 2009 12.45

  12. Kenkiä en ostaisi

    Kenkiä en ostaisi netin kautta, kun on päkiä vähän leveähkö ja vaikea saada muutenkin. Muita asioita olen kyllä ostanut netin kautta ja ollut tyytyväinen.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    antti

    22. 11. 2009 12.47

  13. Nettikauppa on ihan

    Nettikauppa on ihan OK, mutta kenkien ostaminen arveluttaa… sopiiko kengät jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Rippostiina

    22. 11. 2009 12.59

  14. En ole vielä

    En ole vielä ostanut. Jos nettikaupasta saisi kengät selvästi edullisemmin kuin “tavallisesta” kenkäkaupasta, voisin ostamista harkita. Yleensä haluan itse sovittaa kenkiä ennen ostamista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jennika

    22. 11. 2009 13.00

  15. Kosmetiikkaa ja vaatteita

    Kosmetiikkaa ja vaatteita ostan usein ulkomaisista nettikaupoista. Kenkiä en ole koskaan ostanut, koska jalkani ovat kovin “valikoivat”: hyväntuntuisia kenkiä löydän vain harvoin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kaisa

    22. 11. 2009 13.06

  16. En ole ostanut,

    En ole ostanut, sovittaminen on tärkeää.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Anneli

    22. 11. 2009 13.09

  17. Olen ostanut...

    Olen ostanut…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Assu

    22. 11. 2009 13.11

  18. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    snibu

    22. 11. 2009 13.11

  19. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja hyvin on toiminut. Vaikka minäkin haluan kokeilla, niin vaihtokin on toiminut hyvin. Netistä löytyy helpommin isompia kokoja, joten jatkan asioimista netissä. Mutta toki tutkin tarkkaan, jos asioin minulle uudessa nettikaupassa, onko kauppa luotettava.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    PurpleRaspberry

    22. 11. 2009 13.11

  20. En ole ostanut

    En ole ostanut koskaan kenkiä netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    norppa

    22. 11. 2009 13.11

  21. Ostan kenkiä myös

    Ostan kenkiä myös netistä. Ostaisin varmaan vielä paljon enemmin mutta en halua ostaa ulkomaalaisista nettikaupoista ja suomalaisia nettikenkäkauppoja on ihan liian vähän=(

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    piude

    22. 11. 2009 13.24

  22. Olen monet kerrat

    Olen monet kerrat ostanut nettikaupoista ja hyvin on toiminut. Suosittelen muillekkin! :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kippo

    22. 11. 2009 13.24

  23. Viimeinen tuote, mitä

    Viimeinen tuote, mitä netti-kaupasta ostaisin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Keppi

    22. 11. 2009 13.29

  24. en osta kenkiä

    en osta kenkiä netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tiina

    22. 11. 2009 13.29

  25. Olen ostanut nettikaupasta

    Olen ostanut nettikaupasta parit kengät. Ne ei istu ihan kympillä, mutta niiden käyttötarkoitus onkin enemmän hauskanpitoon, jossa istutaan paljon kuin varsinaista vaelousta varten.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nina

    22. 11. 2009 13.29

  26. Sovittaa täytyy, muuten

    Sovittaa täytyy, muuten jäävät helposti kaappiin kun eivät olekaan sopivat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Ruby

    22. 11. 2009 13.30

  27. En osta kenkiä

    En osta kenkiä koskaan netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    M

    22. 11. 2009 13.31

  28. Ostaisin, ja olenkin

    Ostaisin, ja olenkin ostanut. Ei juurikaan pahaa sanottavaa – Vaatteita on mukava kokeilla kotona rauhassa, vaihto ja palautus on aina sujunut ongelmitta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kapu

    22. 11. 2009 13.37

  29. En osta kyllä

    En osta kyllä kenkiä täytyy sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    repa

    22. 11. 2009 13.42

  30. En kyllä osta

    En kyllä osta kenkiä nettikaupasta. Enkä kyllä paljon muutakaan, en ainakaan vaatteita.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nanu

    22. 11. 2009 13.46

  31. Olen ostanut useammatkin

    Olen ostanut useammatkin kengät nettikaupasta. Ostan kuitenkin vain sellaisista paikoista, joista saa myös postikulut takaisin, jos tuotteen palauttaa. Nettikaupoista minulla on pääasiassa positiivisia kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Riikka19

    22. 11. 2009 13.47

  32. Vain yhdet kengät

    Vain yhdet kengät olen ostanut nettikaupasta ja ne olivat kyllä erittäin hyvä ostos.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Anu

    22. 11. 2009 14.00

  33. Joskus olen ostanut

    Joskus olen ostanut jotain halpoja ja ihan hyviä ovat olleet. Kovin kalliita en kuitenkaan lähtisi netistä ostamaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Maaputti

    22. 11. 2009 14.00

  34. Ostin syksyllä Brandosilta

    Ostin syksyllä Brandosilta Conversen tennarit. Kenkie osto on helppoa netissäkin!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MJS

    22. 11. 2009 14.00

  35. En ole vielä

    En ole vielä kokeillut.. uskallustako puuttuu kenties..

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kirsikka

    22. 11. 2009 14.08

  36. Juu, kyllä!

    Juu, kyllä!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hellu

    22. 11. 2009 14.14

  37. yhdet kengät, tiesin

    yhdet kengät, tiesin koon ,olin kokeillut aikaisemmin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ronika

    22. 11. 2009 14.17

  38. Ostain, jos uskoisin

    Ostain, jos uskoisin niiden sopivan minulle.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    nina

    22. 11. 2009 14.19

  39. Ei, en ole

    Ei, en ole ostanut kenkiä nettikaupasta ainakaan vielä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tuuli

    22. 11. 2009 14.31

  40. Olen ostanut nettikaupasta

    Olen ostanut nettikaupasta kenkiä, mutta valitettavasti ne ovat yleensä jostain kohtaa liian pienet tai muuten epämukavat koska minulla on naiseksi varsin suuri ja leveä jalka.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    konnis

    22. 11. 2009 14.53

  41. En ostaisi.

    En ostaisi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tonnari

    22. 11. 2009 14.57

  42. En ole ostanut

    En ole ostanut :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    untitledD

    22. 11. 2009 15.02

  43. tuttu,hyväksihavaittu merkki yleensä

    tuttu,hyväksihavaittu merkki yleensä takaa laadun ja sopivuuden

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mari

    22. 11. 2009 15.09

  44. Kokeilematta ei pysty

    Kokeilematta ei pysty kenkiä ostamaan…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    eija

    22. 11. 2009 15.19

  45. En ostaisi. Haluaisin

    En ostaisi. Haluaisin itse sovittaa kenkiä ennen ostosta. En ole juurikaan ostanut verkosta mitään.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mappe

    22. 11. 2009 15.25

  46. En ole netistä

    En ole netistä koskaan kenkiä ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Piitu

    22. 11. 2009 15.30

  47. kyllä

    kyllä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jyrki gröhn

    22. 11. 2009 15.33

  48. En ole netistä

    En ole netistä koskaan kenkiä ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mervi

    22. 11. 2009 15.34

  49. En ole netistä

    En ole netistä koskaan kenkiä ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mari M.

    22. 11. 2009 15.34

  50. En ole. Ei

    En ole. Ei löydy tarpeeksi isoja kokoja.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Hanna

    22. 11. 2009 15.34

  51. Voisin ostaa

    Voisin ostaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Johanna

    22. 11. 2009 15.34

  52. Ostan kengät mielelläni

    Ostan kengät mielelläni kaupasta että saan varmasti sopivat!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Oloneuvos

    22. 11. 2009 15.37

  53. sovittaa täytyy

    sovittaa täytyy

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    vene

    22. 11. 2009 15.40

  54. sovittaa täytyy

    sovittaa täytyy

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    irkku

    22. 11. 2009 15.40

  55. En osta kenkiä

    En osta kenkiä nettikaupasta,
    täytyy sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Amanda

    22. 11. 2009 15.48

  56. Mieluummin sovitan ihan

    Mieluummin sovitan ihan paikan päällä. Ihan kokematon nettikauppojen ostajaksi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sulkakynä

    22. 11. 2009 16.07

  57. En ole kenkiä

    En ole kenkiä ostanut nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    marme

    22. 11. 2009 16.12

  58. Olen harkinnut netistä

    Olen harkinnut netistä ostamista, mutta jalkaani ei käy ihan mitkä tahansa kengät -varsinkaan ne näteimmät :( – joten nettiostelu on jäänyt ainakin toistaiseksi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Szz

    22. 11. 2009 16.12

  59. en ole ostanut,voin

    en ole ostanut,voin harkita

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    fia-ellen

    22. 11. 2009 16.16

  60. en voi ostaa

    en voi ostaa koska jalkani ovat eri paria

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    heidi

    22. 11. 2009 16.18

  61. en ole ostanut,mutta

    en ole ostanut,mutta voisin kyllä niin tehdä..mikä ettei ?

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pekk rauma pläkä

    22. 11. 2009 16.18

  62. Totta kai olen

    Totta kai olen ostanut kenkiä netistä! Ulkomailta löytyy vaikka mitä ihanuuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    heidi

    22. 11. 2009 16.23

  63. Tuskinpa ostaisin. On

    Tuskinpa ostaisin. On vänän vaikea kokeilla sopiiko jalkaan vai puristaako vasenta koipea. Kokemuksia netistä ostamisesta on melko vähän.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    T. I. Ira

    22. 11. 2009 16.36

  64. aivan siis tosi

    aivan siis tosi helppoa ja löytänyt useita sopivia kenkiä!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    easy business!

    22. 11. 2009 16.38

  65. Uskoisin että voisin

    Uskoisin että voisin ostaa kengät netistä ja netti kaupat on yleensä sujuneet aika ongelmitta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    marge

    22. 11. 2009 16.48

  66. En ostaisi ainakaan

    En ostaisi ainakaan juhla- tai kävelykenkiä ilman sovittamatta. Lenkkarit voisin ostaa, jos olisi prikulleen samanlaiset kuin nykyiset.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    skibi

    22. 11. 2009 16.50

  67. En uskalla ostaa,

    En uskalla ostaa, koska on tavallisessa kenkäkaupassakin suuria vaikeuksia löytää hyvin istuvia kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kyllikki

    22. 11. 2009 16.51

  68. ostan kaupasta,sovitan itse

    ostan kaupasta,sovitan itse

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hp

    22. 11. 2009 17.06

  69. Ostan mieluummin kaupasta,

    Ostan mieluummin kaupasta, jossa voin sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mari

    22. 11. 2009 17.08

  70. Periaatteessa voisin ostaakin,

    Periaatteessa voisin ostaakin, mutta kyllä kengän sovittaminen silti on aika tärkeää. Jos tietäisin mallin ja löytäisin sen netistä, voisin ostaakin. Poikani ostaa skeittikenkiä myös netistä. Hinnat ovat usein edullisempia siellä ja valikoima helposti saatavilla.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sarke

    22. 11. 2009 17.09

  71. En ole ostanut

    En ole ostanut sovitus on tärkeää

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    siru64

    22. 11. 2009 17.09

  72. En ole ostanut

    En ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ommi

    22. 11. 2009 17.09

  73. Olen ostanut montakin

    Olen ostanut montakin paria. Ellokselta, H&M:ltä ja Halensilta on tullut tilattua juhlakenkiä ja korkosaappaita. Yksiä lukuunottamatta kaikki ovat olleet hyviä ostoksia ja ovat käytössä edelleen. Nettikaupoissa on usein hyviä alennuksia, eikä palauttaminenkaan ole hankalaa. Siksi tilailen kenkiä netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jass

    22. 11. 2009 17.14

  74. Olen ostanut monesti

    Olen ostanut monesti jotain suhteellisen halpoja. Helppoa kun voi kotona selata valikoimaa ja tilata kotiin. Yleensä koko on aina ollut oikea

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Riikka

    22. 11. 2009 17.22

  75. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä, jonkun kerran käyttänyt lippupalvelua.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tutu

    22. 11. 2009 17.36

  76. Olen ostanut kahdet

    Olen ostanut kahdet kengät netistä ja epäilyksistä huolimatta ostokset osoittautuivat onnistuneiksi. Koska sovittaminen on kenkien kanssa olennaista, nettiostosten onnistuminen edellyttää yleensä aikaisempia kokemuksia ao nettikaupan kanssa, jotta myynnissä olevat kengät ovat mitoiltaan ja laadultaan “tuttuja”.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Uranus

    22. 11. 2009 17.44

  77. Eipä ole oikein

    Eipä ole oikein pikkujoulukenkiä.
    Saa nähdä joudunko jättämään juhlat väliin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lerttu

    22. 11. 2009 17.51

  78. Kyllä kengät pitää

    Kyllä kengät pitää ehdottomasti ensin sovittaa!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sanna

    22. 11. 2009 17.57

  79. Olen ostanut jo

    Olen ostanut jo viidet korkokengät nelly.com:sta. Todella toimiva palvelu! tiedoissa myös lukee tarkat sentit kenkien koosta, joten oma koko on helppo valita! Valikoima on myös hyvä, suosittelen. Toimitus on nopea ja toimitus nopea.. ja mitkä hinnat!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mimi

    22. 11. 2009 17.59

  80. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netistä enkä vaatteita muutenkaan, suosin kirppareita.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kahvijänö

    22. 11. 2009 18.31

  81. Harvoin ostan, koska

    Harvoin ostan, koska haluan sovittaa kenkiä ja varmistaa, että ne ovat oikean kokoiset.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    frida

    22. 11. 2009 18.34

  82. En ole.

    En ole.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Siru

    22. 11. 2009 18.46

  83. Voisin ostaa

    Voisin ostaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    SM

    22. 11. 2009 19.05

  84. Kenkiä en ostaisi,

    Kenkiä en ostaisi, muita asioita kylläkin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pktp

    22. 11. 2009 19.06

  85. Kengät haluan sovitella,

    Kengät haluan sovitella, eli netistä en ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    vmp

    22. 11. 2009 19.06

  86. En ostaisi netistä

    En ostaisi netistä kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pingwiini

    22. 11. 2009 19.06

  87. Enpä taitaisi netistä

    Enpä taitaisi netistä kenkiä ostaa, tai kenties joskus…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mrtp

    22. 11. 2009 19.07

  88. Voisin kuvitella tilaavani

    Voisin kuvitella tilaavani esim. laadukkaita flamenco-kenkiä netistä, tietenkin palautusoikeudella

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sarina

    22. 11. 2009 19.28

  89. Olen ostanut tai

    Olen ostanut tai kokeillut, mutta aina koko on väärä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    heidi

    22. 11. 2009 19.32

  90. Voisin harkita jos

    Voisin harkita jos valmistaja/malli olisi tuttu.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mary

    22. 11. 2009 19.36

  91. Voisin ostaa. Kertaakaan

    Voisin ostaa. Kertaakaan en ole ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    heidi

    22. 11. 2009 19.38

  92. En osta kenkiä,

    En osta kenkiä, koska sovittamatta on vaikea tietää sopiiko ja palauttamisesta tulisi liikaa vaivaa. Muuten olen kyllä tehnyt hyviä nettikauppoja.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Anni

    22. 11. 2009 19.52

  93. ostan

    ostan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Henna73

    22. 11. 2009 20.06

  94. vaikea ostaa, kun

    vaikea ostaa, kun eri firmoilla koot vaihtelee.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    suo43

    22. 11. 2009 20.07

  95. ostin maiharit netistä,

    ostin maiharit netistä, istuvat hyvin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mark4

    22. 11. 2009 20.09

  96. ei kenkiä,mutta muuta

    ei kenkiä,mutta muuta kyllä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    japi

    22. 11. 2009 20.41

  97. Mielummin kaupasta sovittamalla,

    Mielummin kaupasta sovittamalla, mutta olen myös ostanut netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mapo

    22. 11. 2009 21.06

  98. kengät täytyy kyllä

    kengät täytyy kyllä sovittaa jalkaan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ghita

    22. 11. 2009 21.26

  99. En ostaisi nettikaupasta,

    En ostaisi nettikaupasta, tuotteen sovittaminen ja tutkiminen on minulle tärkeää, ettei osta sikaa säkissä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Liekki

    22. 11. 2009 21.27

  100. Olen ostanut nettikaupasta

    Olen ostanut nettikaupasta kenkiä. Pelkästään hyviä kokemuksia on nettikaupoista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    only_me

    22. 11. 2009 21.52

  101. En tiedä en

    En tiedä en ole uskaltautunut netistä kenkiä ostamaan syystä etten tahdo oikein löytää sopivia kaupoistakaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pirpana

    22. 11. 2009 22.10

  102. en uskalla ostaa

    en uskalla ostaa nettikaupasta kenkiä, koska kenkiä ostaessa kokeileminen on niin tärkeää. Olen kyllä tehyt niin, että olen kokeillut ensin kenkiä kaupassa ja sitten tilannut ne halvemmalla netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Seregi

    22. 11. 2009 22.13

  103. En ole ostanut

    En ole ostanut koska kengät täytyy sovittaa ennen ostamista jalkaan näin varmistuu oikea koko

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kaia

    22. 11. 2009 22.20

  104. En ole ostanut

    En ole ostanut ,nettikaupat kyllä hyviä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    saku

    22. 11. 2009 22.21

  105. Ei ostoksia kengistä

    Ei ostoksia kengistä nettikaupoista

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    saru

    22. 11. 2009 22.22

  106. En ole ostanut

    En ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    joanna

    22. 11. 2009 22.22

  107. En ole ostanut

    En ole ostanut nettikaupoista kenkiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    senia

    22. 11. 2009 22.23

  108. En ole ostanut,mutta

    En ole ostanut,mutta voisin hyvin ostaa!!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Marre

    22. 11. 2009 22.40

  109. Olen ostanutkin, pääasiassa

    Olen ostanutkin, pääasiassa hyvät kokemukset :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Millie

    22. 11. 2009 22.43

  110. En ole kenkiä

    En ole kenkiä ostanut, koska minun jalkaan niin harvat sopii, että pitää monet kokeilla ennen ostopäätöstä.
    Muut ostokset ovat nettikaupoista sujuneet hyvin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    dala

    22. 11. 2009 22.56

  111. En sovittamatta ostaisi,

    En sovittamatta ostaisi, mutta jos pääsisi jossain sovittamaan, niin sitten voisin kyseiset kengät netistä hankkiakin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    lilli

    22. 11. 2009 23.27

  112. En osta kokeilematta

    En osta kokeilematta kenkiä. Muutoin nettikauppoja on tullut käytettyä ja ihan hyvin sujunut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MiaS

    22. 11. 2009 23.40

  113. En ole ostanut,

    En ole ostanut, mutta voisin ostaa esim. Converset tai muut sellaiset, joiden tiedän sopivan itselleni.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pia S

    22. 11. 2009 23.45

  114. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netistä, se on aivanliian vaikeaa, kun jalat muutenkin ovat erillaisia ja koot ei kumminkaan täsmää.Olen aika usein joutunut palauttamaan netistäostamiani vaatteita kun eivät ole sopineet vaan koko ollut tavallista pienempi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kirsikkaunen

    23. 11. 2009 0.30

  115. Tietysti voisin ostaa

    Tietysti voisin ostaa nettikaupasta kenkiä ja tarkoituksena olisikin tilata lähiaikoina.
    Saahan ne palautettua jos ei miellytä ja ei ne postimaksut nyt niin hintavia ole, etten raaskisi vaikka eivät sitten sopisikaan jalkaan.
    Nettikaupoista on kokemusta, ei ole ollut mitään ongelmia. Muutaman vaatteen olen joutunut palauttamaan, mutta mitä sitten?

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Henski

    23. 11. 2009 1.02

  116. Tilasin juuri IHANAT

    Tilasin juuri IHANAT saappaat itselleni Briteistä, verkkokenkäkaupan kautta, olin erittäin tyytyväinen, ja postikuluineen hintaa jäi näin 20e, eli eipä ole hinnalakaan pilatut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    suski_

    23. 11. 2009 1.05

  117. En ostaisi, koska

    En ostaisi, koska niitä ei voi sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Emppu

    23. 11. 2009 1.21

  118. En ole ostanut

    En ole ostanut nettikaupasta kenkiä, koska niitä ei voi sovittaa.Muutaman puseron olen nettikaupasta ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Syksykäs

    23. 11. 2009 1.44

  119. En ole vielä

    En ole vielä ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Saga

    23. 11. 2009 8.40

  120. En ole ostanut.

    En ole ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mete

    23. 11. 2009 9.22

  121. En ole ostanut.

    En ole ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    nameless

    23. 11. 2009 9.53

  122. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä, koska kenkäkaupastakin vaikea löytää omaan jalkaan sopivat malliltaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tinttinen

    23. 11. 2009 10.18

  123. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä. Verkkokaupoista muuten vain positiivista sanottavaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    natsa

    23. 11. 2009 10.18

  124. Sandaalit olen ostanut,

    Sandaalit olen ostanut, koska ne on niin yleismallia ettei pahemmin tarvitse sovitella.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Inkeri

    23. 11. 2009 10.19

  125. Netissä on enemmän

    Netissä on enemmän valinnanvaraa, mutta täytyy varautua mahdollisiin palautuksiin ja vaihtoihin. Olen useimmiten saanut sopivat netistäkin tilatessa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tiina

    23. 11. 2009 10.20

  126. Olen ostanut

    Olen ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jusi

    23. 11. 2009 11.18

  127. Ei ole ostanut

    Ei ole ostanut kenkiä nettikaupasta, arveluttaa ehkä omat jalat ongelmana, pakko sovittaa. Olen ostanut lähinnä kirjoja, uusia kirjoja kirjakauppojen sivuilta ja että vanhempia kirjoja antikvariaattien sivustoilta. Asiointi on sujunut loistavasti.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pirkko

    23. 11. 2009 11.38

  128. Ostan vaatteita netistä,

    Ostan vaatteita netistä, mutta kenkiä en halua sieltä tilata. Ne täytyy aina sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tarleena

    23. 11. 2009 11.48

  129. En ostaisi, koska

    En ostaisi, koska en pääse kokeilemaan kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Niina

    23. 11. 2009 11.57

  130. En osta, sillä

    En osta, sillä haluan sovittaa kengät jalkaani ennen ostamista. Haluan myös varmistaa, ettei niissä ole naarmuja, kolhuja tns.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Katti

    23. 11. 2009 12.08

  131. Olen ostanutkin kenkiä

    Olen ostanutkin kenkiä postimyynnistä. Hyvin on onnistunut. Jos joskus kävisi niin, että koon valitseminen epäonnistuisi tavallista pienemmän tai suuremman lestin vuoksi, voisi tuotteen palauttaa ja vaihtaa sopivampaan. Ihan kätevää ostamista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sarituulikki

    23. 11. 2009 12.09

  132. En kenkiä ostaisi,

    En kenkiä ostaisi, ne pitää saada rauhassa sovittaa jalkaan. Joskun pojalle tilasin kengät nettikaupasta ja kyllä ne takaisin lähtivät väärän koon vuoksi. Vaikka kuinka koko taulukkoa tiirattiin ja jalkaa mitattiin ei kengän koko sitten taulukkoa vastannutkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Minna

    23. 11. 2009 12.12

  133. En ehkä ostaisi,

    En ehkä ostaisi, sillä se pelottaisi sopivatko kengät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Knopfler

    23. 11. 2009 12.30

  134. en ole ostanut,

    en ole ostanut, enkä osta, sillä kenkiä pitää aina sovittaa jalkaan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Simo

    23. 11. 2009 12.33

  135. En mielelläni osta

    En mielelläni osta kenkiä netistä, koska kengänkokoni vaihtelee 39 ja 40 välillä, riippuen kengästä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Petruska

    23. 11. 2009 12.46

  136. Niin kenkiä, kuin

    Niin kenkiä, kuin vaatteitakin mielellään sovittaa ennen ostopäätöstä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    merita

    23. 11. 2009 12.48

  137. En osta kenkiä

    En osta kenkiä netistä, sillä haluan sovittaa niitä ensin jalkaani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lila

    23. 11. 2009 12.49

  138. Haluan kokeilla kenkää

    Haluan kokeilla kenkää jalkaani ja onko sillä mukava kävellä, joten en mielellään osta netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pertsa

    23. 11. 2009 12.50

  139. Netissä on paremmat

    Netissä on paremmat valikoimat, mutta silti kenkää haluaisi sovittaa, ennenkuin tekee kaupat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    bella

    23. 11. 2009 12.51

  140. En ole kyllä

    En ole kyllä ostanut, kun olen tarkka siitä, että kengät ovat todella hyvät jalassa. Mutta voishan sitä ehkä ostaa vaikka jotkut Niken lenkkarit, kun olis melko varma, että ovat hyvät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lene

    23. 11. 2009 12.58

  141. En ole ostanut

    En ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Heli

    23. 11. 2009 13.02

  142. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja on löytynyt sopivia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kikero

    23. 11. 2009 13.12

  143. En osta netistä.

    En osta netistä. Mulla on niin omituinen jalan malli ettei onnistu netistä ostaminen. pakko sovittaa joka kerta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Irmeliina

    23. 11. 2009 13.56

  144. Ei ole tullut

    Ei ole tullut netistä ostettua enkä osta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Skeppo

    23. 11. 2009 14.00

  145. En osta netistä

    En osta netistä kenkiä, koska haluan sovittaa niitä ennen ostamista. Muuta tavaraa olen kyllä ostanut netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tiikeri

    23. 11. 2009 14.09

  146. Olen tilannut kenkiä

    Olen tilannut kenkiä netistä, nehän voi aina palauttaa tai vaihtaa jos eivät ole sopivat. Nettiostokset ovat melko huoletonta shoppailua :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jep

    23. 11. 2009 14.44

  147. En uskalla ostaa,

    En uskalla ostaa, koska jalkateräni on niin leveä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    saki

    23. 11. 2009 15.00

  148. Muutamat kengät olen

    Muutamat kengät olen ostanut ja huomannut sitten etteivät ole joko sopineet jalkaan tai muuten ei sen näköset ko kuvassa. Minulla on niin epämuodostunut jalka, ettei taho kaikki kiinalaisten kapeakengät sopia

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mummojalka

    23. 11. 2009 15.14

  149. En ostaisi

    En ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kere

    23. 11. 2009 15.59

  150. Haluan sovittaa aina

    Haluan sovittaa aina ensin kenkiä, siksi en ostaisi netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    menna

    23. 11. 2009 16.28

  151. en uskalla ostaa

    en uskalla ostaa sovittamatta mitään vaatekappaletta, ostan netistä vain muita tuotteita.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    antsu

    23. 11. 2009 17.02

  152. En osta vaatteita

    En osta vaatteita netistä koska ei ole takeita koon sopivuudesta. Esim. itämailla vaate-koot on usein liian pieniä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Komisario

    23. 11. 2009 17.46

  153. Olen ostanut suomalaisista

    Olen ostanut suomalaisista nettikaupoista

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tiiu

    23. 11. 2009 17.53

  154. Minun pitää sovittaa

    Minun pitää sovittaa on niin leveä jalka.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    lauriina

    23. 11. 2009 17.56

  155. En ole ostanut

    En ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    karkkuli

    23. 11. 2009 18.08

  156. Mieluummin ostaisin kengät

    Mieluummin ostaisin kengät kaupasta, kuin netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Outi

    23. 11. 2009 18.41

  157. En ostaisi. Mahdoton

    En ostaisi. Mahdoton tehtävä onnistua kun ei edes kaupassa silmämääräisesti voi sanoa mitkä sopivat jalkaan tai mihin jalat sopivat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mutsikka

    23. 11. 2009 18.50

  158. EN OSTAISI HALUAISIN

    EN OSTAISI HALUAISIN KOETTAA KENKIÄ ENNEN OSTOA

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mabu

    23. 11. 2009 18.53

  159. Kyllähän minä olen

    Kyllähän minä olen ostanut hirveänä tavaraa netistä. Halvemmalla saa joitakin tavaroita netistä. Tyttökaverille kengät. Jeee :D

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Megabass

    23. 11. 2009 19.38

  160. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut kenkiä nettikaupoista. Kengät on kuitenkin sellaset, joita on syytä sovittaa ennen ostamista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Janelle

    23. 11. 2009 19.58

  161. En ole ostanut.

    En ole ostanut. Voisin kyllä ostaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Vivi

    23. 11. 2009 20.20

  162. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut. Kivempi sovitella kaupassa ja etsiä sopivia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Peeii

    23. 11. 2009 21.56

  163. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä nettikaupasta, koska minun on vaikea löytää tarpeeksi pieniä kenkiä niiden valikoimista. Voisin kyllä ostaa jos löytäisin oikean kaupan!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    potaatti

    23. 11. 2009 22.12

  164. Ostaisin vain, jos

    Ostaisin vain, jos olisin sovittanut kenkää jo muualla. Tai jos hinta olisi erittäin edullinen ja palauttaminen vaivatonrta ja ilmaista

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    KCP

    23. 11. 2009 22.26

  165. Kenkiä en ostaisi

    Kenkiä en ostaisi netistä missään tapauksessa, muita vaatteita voisin joskus ostaa. Mieluummin liikkeestä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    annilauri

    24. 11. 2009 6.34

  166. En osta nettikaupasta,

    En osta nettikaupasta, koska sovitus hankalaa eli mieluummin kaupasta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pipsa 49

    24. 11. 2009 6.41

  167. En ostaisi, haluan

    En ostaisi, haluan sovittaa ennen ostamista enkä jaksa vatvoa palautusten kanssa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Minni

    24. 11. 2009 6.41

  168. En ostaisi. Täytyy

    En ostaisi. Täytyy kokeilla kenkiä ennen ostoa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Janne

    24. 11. 2009 6.52

  169. En ostaisi.

    En ostaisi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sari

    24. 11. 2009 6.53

  170. Olen tilannut muutama

    Olen tilannut muutama vuosi sitten Espritin kansainvälisestä kaupasta luottokortilla maksaen tennarit ja olivatkin varmasti parhaimmat kengät, jotka minulla on ikinä ollut!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    milla

    24. 11. 2009 7.22

  171. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä netistä, niitä täytyy kuitenkin kokeilla. Oikein halvat voisin tosin ostaa, ne voisi antaa sitten pois mikäli eivät hyvät jalassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Polkka

    24. 11. 2009 7.53

  172. Vain, jos kengät

    Vain, jos kengät ovat paljon halvemmat kuin kaupassa, jossa olen pystynyt sovittamaan niitä ja haluaisin juuri ne. Erittäin epätodellista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tinsku

    24. 11. 2009 7.59

  173. en ostaisi ,pitäisi

    en ostaisi ,pitäisi sovittaa ensin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kiruska

    24. 11. 2009 8.08

  174. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    HL

    24. 11. 2009 8.17

  175. En osta verkkokaupasta

    En osta verkkokaupasta kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lahja

    24. 11. 2009 8.19

  176. kyllä olen ostanut.

    kyllä olen ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tk

    24. 11. 2009 8.26

  177. Olen kerran ostanut

    Olen kerran ostanut ja ne olivat jalkaan sopivat. Ostan silti mieluummin kaupasta paikan päältä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    marika

    24. 11. 2009 8.28

  178. En osta

    En osta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tre

    24. 11. 2009 8.29

  179. en osta

    en osta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tipe

    24. 11. 2009 8.33

  180. En osta

    En osta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jace

    24. 11. 2009 8.35

  181. Kenkiä on hankala

    Kenkiä on hankala sovittaa netissä…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Immortal

    24. 11. 2009 8.41

  182. Kyllä täytyy sovittaa,

    Kyllä täytyy sovittaa, joten en ostaisi netistä ainakaan ellen koittaisi jossain samaa mallia ja kokoa jossain…toisaalta siinä katosi nettiostosten helppous…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nettifretti

    24. 11. 2009 8.42

  183. olen ostanut ja

    olen ostanut ja pääsääntöisesti on olleet sopivia….

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hele

    24. 11. 2009 9.02

  184. Kenkiä on vaikeaa

    Kenkiä on vaikeaa ostaa nettikaupasta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    petriina

    24. 11. 2009 9.09

  185. Ehdottomasti

    Ehdottomasti

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MiKi

    24. 11. 2009 9.11

  186. Kyllä, tosin en

    Kyllä, tosin en ole vielä ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    IILE

    24. 11. 2009 9.14

  187. en ole ostanut

    en ole ostanut vaatteita tai kenkiä netistä, haluan nähdä livenä ja sovittaa. Liikaa vaivaa tilata kotiin ja palauttaa, kun ei miellytäkään. Muuta rompetta olen tilannut, ja ihan hyvin on toiminut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sari

    24. 11. 2009 9.20

  188. En osta nettikaupasta,

    En osta nettikaupasta, kun yleensä mallit ovat liian kapeita enkä halua riskeerata sovittamatta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    juska

    24. 11. 2009 9.24

  189. Kyllä ostaisin. Hyviä

    Kyllä ostaisin. Hyviä kokemuksia on.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    West84

    24. 11. 2009 9.26

  190. en

    en

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    n

    24. 11. 2009 9.40

  191. ostan kyllä ja

    ostan kyllä ja hyviä ovat olleet.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tanja

    24. 11. 2009 9.46

  192. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja pettynyt koon suhteen,enkä ole sen jälkeen ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    karpalo

    24. 11. 2009 9.50

  193. Kokeilen ensin kaupassa

    Kokeilen ensin kaupassa ja ostan sitten halvemmalla netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hman

    24. 11. 2009 9.57

  194. en osta kenkiä

    en osta kenkiä koska koot vaihtelevat

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mahi

    24. 11. 2009 10.00

  195. Voisin ostaa netistä

    Voisin ostaa netistä jos kenkä on ennestään tuttu. Mutta en alkaisi siihen että varta vasten menisin kenkäkauppaan sovittamaan kallista kenkää että sitten voisin tilata sen halvemmalla netistä. Kannattaa miettiä haluaako että se paikallinen kenkäkauppa on maisemissa vielä parin vuoden päästä vai ei. Joskus palvelusta kannattaa maksaa hieman.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Maija

    24. 11. 2009 10.06

  196. ostaisin ja olen

    ostaisin ja olen jo ostanutkin. vain hyviä kokemuksia kenkien tilaamisesta nettikaupasta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    takkuinen

    24. 11. 2009 10.07

  197. En osta nettikaupasta

    En osta nettikaupasta kenkiä vaan ne täytyy sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pariisi

    24. 11. 2009 10.15

  198. Olen ostanut, ja

    Olen ostanut, ja kokemukset ovat olleet hyviä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    AR

    24. 11. 2009 10.19

  199. en osta,täytyy kokeilla

    en osta,täytyy kokeilla kaupassa,eri maiden kengissä eroja ja valmistajissa koko haitarini on kuitenkin39-41

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    christa

    24. 11. 2009 10.21

  200. kengät on aina

    kengät on aina kunnossa… En ole ostanut nettikaupasta mitään, joten en tiedä kuinka toimii.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tuomo

    24. 11. 2009 10.21

  201. Ei ole kokemusta

    Ei ole kokemusta kenkien ostamisesta netistä, mutta voisin vaikka ostaakin jotkut kohtuuhintaiset mukavan näköiset kengät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    krissu

    24. 11. 2009 10.22

  202. En ole ostanut

    En ole ostanut koskaan nettikaupasta. Haluan ostaa kenkäni ihan tavallisesta kaupasta missä kenkiä saa kokeilla jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sarita

    24. 11. 2009 10.25

  203. Olen joskus ostanu

    Olen joskus ostanu ja ihan hyvin kaupat sujui.Kengät oli sopivat ja juuri sellaiset miltä kuvassa näytti ja mitä olin ajatellut.Kokemukset siis ovat hyviä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    iines

    24. 11. 2009 10.26

  204. Ei onnistu kyllä

    Ei onnistu kyllä ilman sovittamista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jute

    24. 11. 2009 10.30

  205. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä netistä, koska on pakko saada sovittaa ennen ostamista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    drella

    24. 11. 2009 10.52

  206. Olen ostanut

    Olen ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pipa

    24. 11. 2009 11.00

  207. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netin kautta. Muuten olen käytt’änyt nettiä ostoskanavana ihan hyvin tuloksin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tirlittan-67

    24. 11. 2009 11.08

  208. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut kenkiä netistä. Pitää varmaan joskus kokeilla.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Fammu

    24. 11. 2009 11.23

  209. olen ostanut

    olen ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jk

    24. 11. 2009 11.55

  210. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja hyvin on toiminut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    anni409

    24. 11. 2009 11.57

  211. En voisi ostaa

    En voisi ostaa koska jalkani on hieman hankalan muotoinen, eikä kaikki kengän sovi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    delected

    24. 11. 2009 11.58

  212. En ostaisi netistä

    En ostaisi netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mika

    24. 11. 2009 12.02

  213. en osta,haluan kokeilla

    en osta,haluan kokeilla itse kenkiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    aatu

    24. 11. 2009 12.06

  214. ei,kenkiä täytyy kokeilla

    ei,kenkiä täytyy kokeilla jalkaansa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    repukka

    24. 11. 2009 12.06

  215. olen ostanut,koko ei

    olen ostanut,koko ei ihan vastannut normaalia kokoani

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    katjani

    24. 11. 2009 12.07

  216. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    makela32

    24. 11. 2009 12.07

  217. kenkiä täytyy ehdottomasti

    kenkiä täytyy ehdottomasti saada kokeilla ennen ostopäätöstä,en ostaisi netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hoitsu55

    24. 11. 2009 12.08

  218. EN ostaisi

    EN ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tamias

    24. 11. 2009 12.30

  219. En ostaisi, sillä

    En ostaisi, sillä kenkiä täytyy sovittaa ennen ostamista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Hannah

    24. 11. 2009 12.31

  220. En missään tapauksessa

    En missään tapauksessa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Viiru

    24. 11. 2009 12.34

  221. voisin tilata

    voisin tilata

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tanjus

    24. 11. 2009 12.37

  222. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    eva

    24. 11. 2009 12.40

  223. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sippe

    24. 11. 2009 12.41

  224. ei ole kokemusta

    ei ole kokemusta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    nasuliini

    24. 11. 2009 12.45

  225. En

    En

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Moppi

    24. 11. 2009 13.03

  226. Tottakai ostaisin. Monetkymmenet

    Tottakai ostaisin. Monetkymmenet saappaat ja muut tullut hankittua netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tz

    24. 11. 2009 13.23

  227. Olen ostanut lenkkarit

    Olen ostanut lenkkarit

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mimmu

    24. 11. 2009 13.29

  228. Lenkkarit

    Lenkkarit

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mimmu

    24. 11. 2009 13.29

  229. En ole kenkiä

    En ole kenkiä ostanut nettikaupasta. Vaatii sovittamista. Yleensä olen ollut tyytyväinen tilaamiini tuotteisiin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Iitu

    24. 11. 2009 13.36

  230. Olen ostanut.Ihan hyviä

    Olen ostanut.Ihan hyviä kokemuksia ei ole tarvinnut palauttaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ninnu

    24. 11. 2009 14.01

  231. Ei missään tapaukseesa,

    Ei missään tapaukseesa, sehän on täysin mahdoton ajatus

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Järvis

    24. 11. 2009 14.02

  232. olen ostanut netistä

    olen ostanut netistä kenkiä, helppoa , edullista ja aikaa säästyy.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tiina

    24. 11. 2009 14.04

  233. Ei tulisi mieleenikään

    Ei tulisi mieleenikään kun toinen jalkani on toista hieman isompi, vaatii siis sovittelua tovin jos toisenkin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Juhis

    24. 11. 2009 14.08

  234. Ostaisin ja olen

    Ostaisin ja olen ostanutkin, jos koko on kerrottu tarkasti tai merkki on entuudestaan tuttu.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Cathy

    24. 11. 2009 14.25

  235. ei ole kokemusta

    ei ole kokemusta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nimetön

    24. 11. 2009 14.25

  236. Olen ostanut nettikaupasta

    Olen ostanut nettikaupasta kenkiä, ja sai paljon halvemmalla kuin Suomen kaupoista vaikka tilasin ulkomailta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    BrandonClare

    24. 11. 2009 15.04

  237. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja aina ovat olleet sopivat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tapu

    24. 11. 2009 15.13

  238. Ostan mielummin kaupasta

    Ostan mielummin kaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    vannu

    24. 11. 2009 15.19

  239. En ole

    En ole

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Anuli

    24. 11. 2009 15.26

  240. Olen ostanut netistä

    Olen ostanut netistä ja hyviä ostoksia ovat olleet. Koot ovat olleet sopivia ja tuotteet tulleet sovitusti.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Miia

    24. 11. 2009 15.38

  241. voisin ostaa

    voisin ostaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    miia

    24. 11. 2009 15.48

  242. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pupu

    24. 11. 2009 15.49

  243. en ole ostanut

    en ole ostanut mutta voisin kyllä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mml

    24. 11. 2009 15.50

  244. Olen ostanut tutuilta

    Olen ostanut tutuilta sivuilta joista lyötyy myös liikkeet enkä ole joutunut pettymään

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ansku

    24. 11. 2009 15.51

  245. En ostaisi. Haluan

    En ostaisi. Haluan sovittaa kaupassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tiia

    24. 11. 2009 15.56

  246. Ei ole kokemusta

    Ei ole kokemusta kenkien ostosta netin kautta. Kun on leveä ja iso jalka niin on hankla muutenkin löytää tarpeeksi isoja ja leveitä jalassa mukavasti istuvia kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Agnez

    24. 11. 2009 15.57

  247. On kokemusta ja

    On kokemusta ja joka kerta olen joutunut palauttamaan…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nelli

    24. 11. 2009 16.02

  248. Ei ole kokemusta,

    Ei ole kokemusta,
    mutta kyllä kenkiä täytyisi päästä sovittamaan ennen ostamista

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Di

    24. 11. 2009 16.07

  249. Muuta ongelmaa en

    Muuta ongelmaa en näe kenkien ostamisessa nettikaupasta mutta niiden kokeileminen ja palauttaminen tuntuu vaan niin vaivalloiselta postin kautta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Eeva

    24. 11. 2009 16.09

  250. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja ihan tyytyväinen olen aina ostokseeni ollut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Emppu78

    24. 11. 2009 16.30

  251. Olen ostanut kenkiä

    Olen ostanut kenkiä nettikaupasta, ja miltei aina on onnistanut. Kerran tilasin liian isot ja kerran liian pienet, mutta vaihtamallahan nekin saa sopiviksi :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Niina

    24. 11. 2009 16.39

  252. Olen joskus tilannut,

    Olen joskus tilannut, mutta oikean koon löytäminen on vaikeaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sanna

    24. 11. 2009 16.41

  253. Voisin ostaa. Suomalaisista

    Voisin ostaa. Suomalaisista nettikaupoista on vain hyviä kokemuksia, kerran on tosin tullut aivan väärä tilaus.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ansu88

    24. 11. 2009 16.47

  254. En ole uskaltanut

    En ole uskaltanut ostaa kun se palauttaminen on niin työlästä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    äitikkä

    24. 11. 2009 16.48

  255. en

    en

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    apriqoosi

    24. 11. 2009 17.02

  256. en uskaltaisi ostaa

    en uskaltaisi ostaa kenkiä nettikaupasta. Olen ostanut muutaman paidan, mitkä osoittautuivat huonolaatuisiksi ja aivan eri mallisiksi kuin olin kuvitellut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Milla

    24. 11. 2009 17.07

  257. en ole ostanut

    en ole ostanut vielä kertaakaan,mutta ehkäpä joskus sitä voisi koittaa :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    KKKK

    24. 11. 2009 17.08

  258. Ei ole kokesmusta

    Ei ole kokesmusta kenkien ostamisesta netistä. Itsellä sen verran kapea jalka,että kaupastakin vaikea löytää istuvaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mosu

    24. 11. 2009 17.09

  259. En ostaisi. Olen

    En ostaisi. Olen ostanut kirjoja ja pelejä nettikaupasta, hyviä kokemuksia luotettavilta sivuilta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    porkkana

    24. 11. 2009 17.18

  260. Kenkiä en ostaisi,

    Kenkiä en ostaisi, sillä niissä istuvuus on niin tärkeä tekijä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    rairih

    24. 11. 2009 17.19

  261. En ostaisi, sovittaminen

    En ostaisi, sovittaminen helpottaa. Epäsopivat pitäisi palauttaa jne jne.
    Muutoin kyllä nettiostaminen lähellä sydäntä, mutta vaatteiden kohdalla hankalaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    PT225

    24. 11. 2009 17.46

  262. en

    en

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    y

    24. 11. 2009 17.52

  263. Elloksella on ollut

    Elloksella on ollut minulle sopiva lestisiä kenkiä. Mutta kaupasta on hankala löytää k mallia, jossa kantakuppi olisi kapea ja samalla leveyttä olisi varpailla.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tapas

    24. 11. 2009 17.52

  264. ,,

    ,,

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    t

    24. 11. 2009 17.53

  265. Kyllä olen ostanut,kätevää

    Kyllä olen ostanut,kätevää ja helppoa ostaa kengät

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sana

    24. 11. 2009 18.01

  266. Voisin ostaakin kenkiä

    Voisin ostaakin kenkiä netistä, mutta vielä en ole kokeillut. Mieluummin hankkisin kengät kuin vaikka alusvaatteet netistä niitä sovittamatta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Heidi

    24. 11. 2009 18.06

  267. Olen pelännyt nettikauppoja,

    Olen pelännyt nettikauppoja, koska koskaan ei tiedä sopivatko tuotteet. Ostin tämä syksynä ekat nettikenkäni ellokselta. Olivat täydelliset ja rakastan niitä :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jenni

    24. 11. 2009 18.07

  268. Olen ostanut nettikaupasta

    Olen ostanut nettikaupasta muutamat kengät. Kaikki ovat olleet sopivia ja olen ne pitänyt. Palauttaisin kengät jos ne tuntuisivat huonolta jalassa tai ne eivät muuten vain sittenkään miellyttäisi. Mieluiten kuitenkin ostan ihan perinteisestä kaupasta koska pääsen sovittamaan kenkiä siellä heti.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sumi

    24. 11. 2009 18.13

  269. Olen ostanutkin

    Olen ostanutkin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mok

    24. 11. 2009 18.20

  270. En kyllä kenkiä

    En kyllä kenkiä ostaisi..

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Add

    24. 11. 2009 18.24

  271. Olen tilannut kenkiä

    Olen tilannut kenkiä netistä ja hyvin ovat sopineet

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lusse

    24. 11. 2009 18.32

  272. voisin ostaakin, en

    voisin ostaakin, en tosin vielä tähän mennessä ole kokeillut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Gretchen

    24. 11. 2009 18.34

  273. Olen kyllä tilannut,

    Olen kyllä tilannut, mutta erittäin harvoin on kaupat syntynyt. Paras tapa minulle on ostaa kengät oikeasta kaupasta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Selma

    24. 11. 2009 18.35

  274. En välttämättä, koska

    En välttämättä, koska haluan sovittaa kenkiä ennen ostoa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sa

    24. 11. 2009 18.56

  275. En ole tilannut

    En ole tilannut netistä kenkiä. Jalkani ovat aika “eriskummalliset” ja joudun aina sovittamaan, jotta löydän oikeanmalliset. IHan nettikaupasta ostaminen ei siis minulla onnistu.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Hemppa

    24. 11. 2009 19.04

  276. Joskus on tilattu,

    Joskus on tilattu, ja ihan hyviä kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    elraimo

    24. 11. 2009 19.10

  277. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    maaruska

    24. 11. 2009 19.13

  278. Olen ostanut joskus

    Olen ostanut joskus mutta yleensä pitää sovittaa et löytää sopivat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    lili

    24. 11. 2009 19.33

  279. Olen tilannut ja

    Olen tilannut ja kokokin ollut sopiva.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Orvokki

    24. 11. 2009 19.38

  280. Olen ostanut muutaman

    Olen ostanut muutaman kerran ja ollut todella tyytyväinen!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jennamoi

    24. 11. 2009 19.38

  281. kyllä, ostan lähes

    kyllä, ostan lähes kaikki vaatteeni jo netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    puukir

    24. 11. 2009 19.52

  282. On tilattu ja

    On tilattu ja hyväksi todettu.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    enma

    24. 11. 2009 19.56

  283. En,haluan sovittaa.

    En,haluan sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    minicat

    24. 11. 2009 20.02

  284. kyllä ostelen...

    kyllä ostelen…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    aapo

    24. 11. 2009 20.09

  285. Ostan kenkäkaupasta

    Ostan kenkäkaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nikke1

    24. 11. 2009 20.11

  286. Olen tilannut ja

    Olen tilannut ja yleensä ostokset on onnistuneita =)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Päivi

    24. 11. 2009 20.11

  287. Riippuu kengistä. Kovaan

    Riippuu kengistä. Kovaan käyttöön tulevat haluan sovittaa etukäteen.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Hepa

    24. 11. 2009 20.15

  288. En uskaltaisi ostaa,

    En uskaltaisi ostaa, jollen kävisi ensin sovittamassa ne kaupassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jonttu

    24. 11. 2009 20.15

  289. Kyllä voisin ostaa,

    Kyllä voisin ostaa, koska kuitenkin on palautusoikeus.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jonsetti

    24. 11. 2009 20.23

  290. En uskaltaisi ostaa

    En uskaltaisi ostaa ennen kuin olen sovittanut kenkiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    nii-nah

    24. 11. 2009 20.23

  291. kyllä netistä tilaan,

    kyllä netistä tilaan, isoista liikkeistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    nasu

    24. 11. 2009 20.25

  292. en voisi ikinä

    en voisi ikinä ostaa netin kautta. Kaupassakin joudun sovittamaan kymmeniä “oikean kokoisia” kenkiä, ennen kuin löydän jalkaani sopivat…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kati

    24. 11. 2009 20.30

  293. en ole ostanut,

    en ole ostanut, mutta voisin ostaa jos ostaisin aina samanlaiset, ja ensimmäisen parin olisin saanut ostaa ensin sitä sovittaen esim kaupassa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jyrki

    24. 11. 2009 20.39

  294. Ei pysty ostaan

    Ei pysty ostaan nettikaupasta kenkiä. On sen verta erikoisen mallinen jalka, että kyllä pitää kokeilla ennen ostamista. Nettikaupoista on hyviä kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pedro

    24. 11. 2009 20.48

  295. EN OSTAISI

    EN OSTAISI

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mallu

    24. 11. 2009 20.55

  296. Olen ostanut paljonkin

    Olen ostanut paljonkin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Stoge

    24. 11. 2009 21.13

  297. En ole uskaltanut

    En ole uskaltanut tilata netistä, ilman sovittamatta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tilli

    24. 11. 2009 21.16

  298. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja paljon muutakin. Harvoin on huonoja kokemuksia ollut, vaihdot on sujuneet hyvin jos on vaihtaa tarvinnut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Piusku

    24. 11. 2009 21.19

  299. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netistä ja hiukan epäilyttää se myös sen takia että jalkoihini sopii vain tietynlaiset kengät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Silja

    24. 11. 2009 21.24

  300. En ole ostanut

    En ole ostanut mutta voisin kyllä ostaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mikko

    24. 11. 2009 21.25

  301. Ei onnista ostaa

    Ei onnista ostaa netin kautta kenkiä,täytyy aina sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mummeli

    24. 11. 2009 21.27

  302. kyllä netissä jää

    kyllä netissä jää ostamatta. Saa hakea sopivia, kun on aika pieni jalka

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    usu

    24. 11. 2009 21.34

  303. kyllä ostaisin ja

    kyllä ostaisin ja olen ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pupujussi

    24. 11. 2009 21.35

  304. ostaisin jos tunnen

    ostaisin jos tunnen merkin entuudestaan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jonttu

    24. 11. 2009 21.36

  305. Olen jo ostanut

    Olen jo ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pia

    24. 11. 2009 21.51

  306. Voisin ostaakkin

    Voisin ostaakkin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Masa

    24. 11. 2009 21.51

  307. En ole ostanut,

    En ole ostanut, kun koon arvioiminen on niin vaikeaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jasmin

    24. 11. 2009 22.07

  308. En ole ostanut

    En ole ostanut enkä varmasti koskaan ostakaan kenkiä nettikaupasta, sillä haluan aina kokeilla kenkiä ennen kuin ostan ne. Koskaan kun ei tiedä mikä malli on kyseessä, vaikka koko olisikin oikea.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Giglio

    24. 11. 2009 22.31

  309. En ostaisi,koska sovittaminen

    En ostaisi,koska sovittaminen on minulle välttämätöntä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Ellu66

    24. 11. 2009 22.43

  310. joudun sovittamaan kenkiä

    joudun sovittamaan kenkiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    smirre

    24. 11. 2009 22.56

  311. En osta kenkiä

    En osta kenkiä koskaan netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hanna

    24. 11. 2009 23.07

  312. No kyllähän tuo

    No kyllähän tuo onnistuisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pappa

    25. 11. 2009 0.08

  313. Ostan silloin tällöin

    Ostan silloin tällöin kenkiä nettikaupoista ja on enimmäkseen hyviä kokemuksia, ei ole montaa kertaa joutunut palauttamaan/vaihtamaankaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Miusskis

    25. 11. 2009 0.09

  314. Jo vain oon

    Jo vain oon saanu kenkää/ nettiputiikeista.. enkää/ pahemmin oo pettynytkään/ jotain vikaa tähän sytkään/ nyt on tullu.. pakko juosta/ parvekkeelle tästä suosta. Apuva.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Uranus

    25. 11. 2009 0.30

  315. en ole ostanut

    en ole ostanut netistä kenkiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    m

    25. 11. 2009 0.37

  316. Mieluummin ostan kengät

    Mieluummin ostan kengät “livenä”, jotta saa selvyyden sopivuudesta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    aksu

    25. 11. 2009 1.02

  317. en osta verkkokaupasta

    en osta verkkokaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mappe

    25. 11. 2009 1.15

  318. Olen ostanut kengät

    Olen ostanut kengät kerran netistä mutta silloinkin olin sovittanut niitä kaupassa, siellä vain ei ollut haluamaani väriä oikeassa koossa..eli en uskaltaisi ostaa sovittamatta, kenkien koot vaihtelevat niin paljon valmistajilla ettei se aina ole se sama.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Olga

    25. 11. 2009 6.35

  319. Olen ostanut kenkiä

    Olen ostanut kenkiä nettikaupasta ja on sekä hyviä että huonoja kokemuksia. Joskus kengät eivät vastaa yhtään kuvausta ja ulkomaalaisissa kaupoissa palauttaminen ei aina ole niin yksinkertaista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Supu

    25. 11. 2009 8.49

  320. Olen tilannut muistaakseni

    Olen tilannut muistaakseni vain kahdet kengät nettikaupasta, ja niistä ostoksista minulla on kyllä hyvät kokemukset. Tilaisin mahdollisesti uudelleenkin, joskin ehkä vain suomalaisista nettikaupoista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mimsi

    25. 11. 2009 9.24

  321. en ostaisi

    en ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Hemuli

    25. 11. 2009 9.43

  322. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä nettikaupasta. Jalkani ovay leveät ja paksupohkeiset joten sovittamatta kenkiä ei voi ostaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sanna

    25. 11. 2009 10.04

  323. en kyllä ostaisi.

    en kyllä ostaisi. Jostain syystä minun täytyy sovittaa jalkaan kenkiä jotta tiedän niiden olevan hyvät.

    Toisaalta kyllä tuntuu, että nettikaupoissa on monesti jopa parempi valikoima kun ns oikeissa kaupoissa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    H3IDI

    25. 11. 2009 10.20

  324. ihania kenkiä

    ihania kenkiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tarja

    25. 11. 2009 11.15

  325. olen ostanut ja

    olen ostanut ja kaikki ovat olleet sopivia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    iidee

    25. 11. 2009 11.54

  326. En ostaisi ikinä,

    En ostaisi ikinä, sillä minulla kenkien ostossa on ainakin tärkeää, että ne ovat juuri minun jaloille sopivat. Ilman kokeilua en ostaisi mitään.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jonsku

    25. 11. 2009 12.11

  327. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja ne ovat olleet ok

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Atti

    25. 11. 2009 12.37

  328. Ei kenkiä voi

    Ei kenkiä voi ostaa sovittamatta, suomalaisen jalka ei sovi makaroonien kenkiin!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    piki

    25. 11. 2009 12.41

  329. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja ne ovat olleet ihan OK.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tiin44

    25. 11. 2009 13.50

  330. EN OLE OSTANUT

    EN OLE OSTANUT KENKIÄ NETTIKAUPASTA

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    SUSSU

    25. 11. 2009 14.10

  331. En ole uskaltanut

    En ole uskaltanut ostaa, kun on tälläiset ongelmamalliset jalat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    PIPSALIISA

    25. 11. 2009 14.15

  332. Olen ostanutkin kenkiä

    Olen ostanutkin kenkiä nettikaupasta ja aion jatkossakin ostaa jos hyvät ja edulliset kengät osuvat silmiini. Suosittelen! Koko on kyllä yleensä vaikea päättää, mutta jos tulee väärän kokoiset tai muuten huonot, aina voi palauttaa tai vaihtaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    -

    25. 11. 2009 14.56

  333. Ostaisin, olen ostanut

    Ostaisin, olen ostanut ja pelkkiä hyviä kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MiNi

    25. 11. 2009 15.29

  334. En juurikaan osta

    En juurikaan osta kenkiä nettikaupoista, koska eivät välttämättä olekaan sopivat jaloilleni. Pitää päästä koittamaan ennen ostoa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    r

    25. 11. 2009 15.29

  335. En ostaisi, sen

    En ostaisi, sen verran oudot jalat, että vaatii tarkkoja sovittamisia, että sopivat löytyy.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MikMat

    25. 11. 2009 15.35

  336. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja ostan jatkossakin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Eila

    25. 11. 2009 15.45

  337. En ostaisi netistä,

    En ostaisi netistä, on tärkeää että kenkä istuu hyvin ja on sopiva oikeaan tarkoitukseen.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jepu

    25. 11. 2009 15.49

  338. Minulla on sen

    Minulla on sen verran rintava jalka, etten saa ilman hirveätä vaihtorumbaa netistä sopivia. Olen kokeillut ja väsynyt palautuksiin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Julle

    25. 11. 2009 16.02

  339. Mulle on ihan

    Mulle on ihan sama mistä ostan, kunhan ovat sellaiset mistä pidän. Olen löytänyt netistä sekä kaupasta ihania kenkiä. Olen kenkäfriikki ja kaikki on mennyt ihan hyvin netinkin kautta tilatessa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Ninah

    25. 11. 2009 16.21

  340. en ole ostanut,

    en ole ostanut, niin vaikea löytää istuvia kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    anselmi71

    25. 11. 2009 16.45

  341. Ole ostanut netistä

    Ole ostanut netistä merkkejä/malleja jotka aiemmin hyväksi todettu.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tii

    25. 11. 2009 16.48

  342. En näe tarpeelliseksi

    En näe tarpeelliseksi ostaa kenkiä netistä.Yhtä hyvin voin mennä kauppaan ja saan varmasti sopivan kokoiset ja malliset kengät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tinde66

    25. 11. 2009 17.15

  343. Olen ostanut miehelle

    Olen ostanut miehelle kengät nettikaupasta ja osoittautuivat ihan sopiviksi. Itselleni en ole vielä ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kaneli30

    25. 11. 2009 17.41

  344. ostaisin, nettikaupat on

    ostaisin, nettikaupat on hyödyllisiä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    heli

    25. 11. 2009 17.51

  345. minulla on niin

    minulla on niin “vaikea” jalka, ettei kenkiä voi ostaa sovittamatta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tupu

    25. 11. 2009 19.06

  346. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    TH

    25. 11. 2009 19.15

  347. En ole ostanut

    En ole ostanut mutta voisin ostaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nikol

    25. 11. 2009 19.31

  348. en ostaisi kenkiä

    en ostaisi kenkiä tai vaatteita, levyjä ja leffoja ostan paljon hyvällä menestyksellä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Heemi

    25. 11. 2009 19.49

  349. ei kenkiä ilman

    ei kenkiä ilman sovitusta….

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    eela

    25. 11. 2009 19.49

  350. Ei ole kokemusta,

    Ei ole kokemusta, mutta hyvinkin voisin kokeilla sitäkin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mmaaari

    25. 11. 2009 19.49

  351. En osta koska

    En osta koska haluan varmistaa että kengät sopivat jalkaani

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Maarit

    25. 11. 2009 20.03

  352. Voisin ostaa, mutta

    Voisin ostaa, mutta ainoat mistä haluaisin on Vegetarian Shoesin nettikauppa. Ja Helunalla on myös nettikauppa josta saa vegaanisia kenkiä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Emma

    25. 11. 2009 20.10

  353. en välttämättä kenkiä

    en välttämättä kenkiä ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jyri

    25. 11. 2009 20.13

  354. Ostaisin,mutta palauttaminen pitäisi

    Ostaisin,mutta palauttaminen pitäisi olla helppoa ja mahdollista,mikäli kengät osoittautuvat virheostokseksi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Taiska

    25. 11. 2009 21.03

  355. No vaimo ei

    No vaimo ei ainakaan nettikaupasta voisi kenkiä ostaa.
    Perustelut: Kaupastakin ostettaessa joudumme kiertämään lähikaupungin kaikki kenkiä myyvät kaupat lävitse ennenkö ne sopivat löytyy jos sittenkään.
    Toisaalta vähän sama ongelma itselläni.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    HerraX

    25. 11. 2009 21.45

  356. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä verkkokaupasta, sillä niiden istuvuus on niin tärkeää. Minun on muutenkin erittäin vaikea löytää mukavia kenkiä leveän jalkani takia, joten sovittaminen on aivan ehdotonta. En ole tilannut mitään päälle pantavaa verkkokaupasta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Karkki

    25. 11. 2009 22.04

  357. ostaisin , jos

    ostaisin , jos on leveä lesti

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sinipiika

    25. 11. 2009 22.19

  358. Olen parit kengät

    Olen parit kengät ostanut netistä, sopivat oli ja vastasivat odotuksia..

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Minna

    25. 11. 2009 23.29

  359. En voi ostaa

    En voi ostaa kenkiä netistä kun jalkani on erikokoiset ja muutenkin vaikea löytää kenkiä..

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Loli81

    25. 11. 2009 23.31

  360. Ostaisin ja olen

    Ostaisin ja olen ostanut ja ihan hyviä kokemuksia kunhan valitsee oikeankokoisen.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    heddu

    25. 11. 2009 23.56

  361. Olen aikaisemmin tilannut

    Olen aikaisemmin tilannut kahdet hyvin halvat kengät nettikaupasta ja joutunut pettymään, koska kengät eivät yksinkertaisesti sopineet jalkojeni muodoille, mutta luulen, että tasokkaammat kengät ovat varmasti hyviä nettikaupoista tilattuina. Enää en silti lähtisi niin helposti tilaamaan kenkiä, paitsi jos tiedän kenkien merkin sopivan jalkani muotoon.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    salla90

    26. 11. 2009 2.00

  362. En ole uskaltanut

    En ole uskaltanut ostaa. Kenkien tulee olla sopivat ja mukavan tuntuiset jalassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tartsa

    26. 11. 2009 7.59

  363. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netistä. Koot tahtoo olla yleensä vaihtelecia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    loré

    26. 11. 2009 9.27

  364. olen ostanut hyviä

    olen ostanut hyviä on

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    anna

    26. 11. 2009 10.14

  365. Ostan mieluummin ihan

    Ostan mieluummin ihan tavallisesta kenkäkaupasta, koska vain sovittamalla tietää ovatko kengät omaan jalkaan sopivat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tepi

    26. 11. 2009 11.10

  366. En ole vielä

    En ole vielä ostanut kenkiä netin kautta, hieman epäilyttää, että saako sopivan kokoiset ja tuntuiset kengät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Minna

    26. 11. 2009 12.21

  367. olen ostanut kenkiä

    olen ostanut kenkiä netistä ja aina tullut sopivan kokoisia

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    caksu

    26. 11. 2009 12.25

  368. en osta kenkiä

    en osta kenkiä nettikaupasta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mt

    26. 11. 2009 14.38

  369. En ole ostanut,

    En ole ostanut, mutta voisin mahdollisesti harkita.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    eeva

    26. 11. 2009 16.09

  370. Kenkien nettikaupasta huonoja

    Kenkien nettikaupasta huonoja kokemuksia, eivät ole koskaan sopivia. Muuten nettikaupasta positiivisia kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tls

    26. 11. 2009 16.49

  371. en välttämättä, koska

    en välttämättä, koska haluaisin ensin kokeilla kenkiä, että ne varmasti ovat hyvät jalassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    nipe

    26. 11. 2009 17.22

  372. Haluan päästä sovittamaan

    Haluan päästä sovittamaan samantien kenkiä joita olen ostamassa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Satu

    26. 11. 2009 18.21

  373. kyllä olen ostanut,

    kyllä olen ostanut, ihan jees juttu

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    reppana

    26. 11. 2009 19.21

  374. En, sillä halua

    En, sillä halua aina testata ensin, miten kengät sopii omille jaloille.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sarikox

    26. 11. 2009 21.30

  375. Menen mielummin kauppaan

    Menen mielummin kauppaan ostamaan kengät, koska minun täytyy aina sovittaa ostamani kengät, joten netti kauppa ei toimi minun kohdallani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    AISKI

    26. 11. 2009 23.13

  376. Menen mielummin kauppaan

    Menen mielummin kauppaan ostamaan kengät, koska minun täytyy aina sovittaa ostamani kengät, joten netti kauppa ei toimi minun kohdallani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    PETE-75

    26. 11. 2009 23.14

  377. Menen mielummin kauppaan

    Menen mielummin kauppaan ostamaan kengät, koska minun täytyy aina sovittaa ostamani kengät, joten netti kauppa ei toimi minun kohdallani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    HENNA77

    26. 11. 2009 23.15

  378. Menen mielummin kauppaan

    Menen mielummin kauppaan ostamaan kengät, koska minun täytyy aina sovittaa ostamani kengät, joten netti kauppa ei toimi minun kohdallani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    HENNA777

    26. 11. 2009 23.15

  379. Menen mielummin kauppaan

    Menen mielummin kauppaan ostamaan kengät, koska minun täytyy aina sovittaa ostamani kengät, joten netti kauppa ei toimi minun kohdallani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    HANNA-75

    26. 11. 2009 23.15

  380. en tilaa netistä

    en tilaa netistä ellei malli ole jo liikeessä kertaalleen sovitettu, lestistä ei voi ikinä päätellä kuvan perusteella mitään, eikä koosta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Arhippa

    27. 11. 2009 0.23

  381. En ostaisi, pitää

    En ostaisi, pitää päästä kokeilemaan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jussi

    27. 11. 2009 8.04

  382. Olen ostanut...

    Olen ostanut…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    anu

    27. 11. 2009 8.05

  383. En ehkä uskaltaisi

    En ehkä uskaltaisi ostaa, koska olen huomannut, että oma koko voi vaihdella valmistajan mukaan tosi reippaasti. Ainakin palautusoikeus on oltava toimivana. Verkkokaupoista on sekä positiivisia että negatiivisia kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kifumirri

    27. 11. 2009 11.13

  384. Olen tilannut ja

    Olen tilannut ja tulen tilaamaan. Kenkien osto on helppoa senttimetrikokojen mukaan. Netistä ostaminen on vaivatonta ja omien kokemusten mukaan turvallista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Andrea Wikström

    27. 11. 2009 12.02

  385. Toivotonta!Koot ovat niin

    Toivotonta!Koot ovat niin ja näin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ulpu

    27. 11. 2009 14.26

  386. En ole ostanut

    En ole ostanut enkä usko että ostaisin. Muuten on ollut vain hyviä kokemuksia nettikaupoista.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sepi

    27. 11. 2009 17.52

  387. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    seiska

    27. 11. 2009 20.51

  388. En uskalla ostaa

    En uskalla ostaa palauttaminen olisi niin hankalaa sillä lähempään asiamiespostiin matkaa yhteensuuntaan liki 20 km.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    TPL

    27. 11. 2009 21.41

  389. En usko että

    En usko että ostaisin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ninni

    27. 11. 2009 22.20

  390. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Aanu

    27. 11. 2009 22.43

  391. En ole koskaan

    En ole koskaan uskaltanut ostaa kenkiä nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Essukka

    27. 11. 2009 23.09

  392. Kyllä ostan netistä,

    Kyllä ostan netistä, koska se on lähestulkoon ainoa paikka, mistä saan ostettua tarpeeksi pieniä kenkiä, kun kengännumeroni on 34/35.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tirppa

    28. 11. 2009 2.30

  393. en uskalla ostaa

    en uskalla ostaa kenkiä netistä, koko vaihtelee eri merkeissä välillä 47-49….

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Samsam

    28. 11. 2009 4.15

  394. Netistä ostelua vierastan

    Netistä ostelua vierastan (q ei voi hiplata tavaraa) =/

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kaverille

    28. 11. 2009 13.27

  395. En ole ostanut.

    En ole ostanut. Täytyy saada sovittaa ensin, että kengät sopivat.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    m

    28. 11. 2009 15.36

  396. Voisin ostaa, koska

    Voisin ostaa, koska yleensä koko on aina sama, mutta kivempi on nähdä kenkä oikeasti ennen kuin sen ostaa, vaikka nettikaupoissa onkin aina palautusoikeus.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pau

    28. 11. 2009 16.25

  397. Voisin ostaa

    Voisin ostaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Piitu

    28. 11. 2009 16.27

  398. En ole ostanut.

    En ole ostanut. En uskaltaisi ostaa kenkiä sovittamatta ja näkemättä kenkiä itse.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jenni

    28. 11. 2009 17.51

  399. En ostaisi, koska

    En ostaisi, koska kenkiä pitää saada sovittaa ennen ostamista

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hese

    28. 11. 2009 17.52

  400. en ostaisi

    en ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    master82

    28. 11. 2009 19.16

  401. Kenkiä en ostaisi

    Kenkiä en ostaisi nettikaupasta, muutoin kokemukset ovat ihan hyviä vaatteiden osalta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Laura

    28. 11. 2009 20.08

  402. En ostaisi netistä.

    En ostaisi netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mirkku

    28. 11. 2009 20.08

  403. En ole ostanut

    En ole ostanut netistä, täytyy ensin sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jaska

    28. 11. 2009 20.09

  404. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MTH80

    28. 11. 2009 21.00

  405. en, pakko sovittaa

    en, pakko sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mirkku

    28. 11. 2009 21.11

  406. en, pakko sovittaa

    en, pakko sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    metu

    28. 11. 2009 21.12

  407. Olen ostanut netistä

    Olen ostanut netistä sellaisesta liikkeestä, jossa palauttaminen on helppoa. Yleensä kuitenkin haluan sovittaa ensiksi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Malaika

    29. 11. 2009 1.55

  408. en,kätevä ja joustava

    en,kätevä ja joustava

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mahoton

    29. 11. 2009 2.07

  409. en koska tahdon

    en koska tahdon sovittaa kengät

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kata

    29. 11. 2009 4.21

  410. En ikinä ostaisi

    En ikinä ostaisi kenkiä netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    helianhus

    29. 11. 2009 7.12

  411. En, haluan ensin

    En, haluan ensin sovittaa kengät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mattis

    29. 11. 2009 11.12

  412. Olen ostanut kenkiä

    Olen ostanut kenkiä netin kautta ja hyvin on mennyt. Tosin kokoni on 36,5 joten usein on hankalaa valita kokoa kuin koot ovat useinmiten tasakoossa 36 tai 37.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mouhou

    29. 11. 2009 11.34

  413. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä netistä, tosin en myöskään kuulu siihen 37% jotka pitävät epämukavia kenkiä, jos ne näyttävät vain hyviltä. Kengän pitää sopia jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Annie

    29. 11. 2009 14.43

  414. En ostaisi, koska

    En ostaisi, koska kenkien täytyy istua jalkaani.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Maruska

    29. 11. 2009 15.20

  415. Haluaisin sovittaa kenkää

    Haluaisin sovittaa kenkää ennen kuin ostan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    elliida

    29. 11. 2009 17.12

  416. Täytyy todeta että

    Täytyy todeta että kenkäni ovat aivan rapakunnossa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Teodor

    29. 11. 2009 18.18

  417. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut kenkiä nettikaupasta. Minun on hankala löytää sopivanmallisia kenkiä ja nettikaupasta kenkien ostaminen tuntuu sian ostamiselta säkissä. Muuten minulla on nettikaupoissa asioimisesta hyviä kokemuksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mari

    29. 11. 2009 20.27

  418. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja yhdet ainoastaan ovat olleet epäsopivat, mutta onneksi ne saivat palauttaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    NuNu

    30. 11. 2009 10.51

  419. En ole ostanut,

    En ole ostanut, enkä uskallakkaan ostaa. Itselläni on niin luiset ja kapeat jalat, ettei mikään kenkä tahdo istua jalkaan. Joten en uskalla ostaa kenkiä sovittamatta. No ehkä kumpparit voisi tilata netistä. Ne on tähän mennessä olleet ainoat kengät, jotka eivät ole hanganneet jossain vaiheessa:)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Bemy

    30. 11. 2009 11.23

  420. Hei, Pikkujoulut on

    Hei,

    Pikkujoulut on juhlittu ja aivan ihanissa satiinikorkkareissa joissa muutama nauha, nilkkanauha ja rusetti. Illan puoleenväliin saakka keikuin niillä tyylikkäänä, mutta sitten täytyi vaihtaa hieman mukavampiin, mutta silti tyylikkäisiin. On hyvä ottaa mukaan varakengät, olin iloinen, että otin koplokit mukaan´, niin Ilta ei mennyt pilalle ja kotimatkakin turvallinen. Ja tietenkin kaikkihan olviat nähneet jo ne ihanat kengät!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Turhamaisuus on ihanaa...

    30. 11. 2009 12.20

  421. saattaisin ostaa

    saattaisin ostaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    MrsKelso

    30. 11. 2009 12.33

  422. voisin harkita, mutta

    voisin harkita, mutta luulen että kaupasta “livenä” olisi helpompaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Allu

    30. 11. 2009 14.44

  423. en ole ostanut.

    en ole ostanut. haluan sovittaa kenkiä ennen kuin ostan ne. Minulla on aika pienet ja kapeat jalat joten kenkien ostaminen on välillä vaikeaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    lilli

    30. 11. 2009 20.50

  424. olen ostanut kenkiä

    olen ostanut kenkiä monen monta kertaa verkkokaupoista, mukavaa kun ei tarvitse lähteä kaupoille.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    päivi

    30. 11. 2009 21.54

  425. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä, mutta muuta kyllä!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Haba

    30. 11. 2009 22.07

  426. Ostaisin, jos tietäisin

    Ostaisin, jos tietäisin palauttamisen vaivattomaksi ja riskittömäksi ilman kuluja. Mutta kengän pitäisi kyllä olla todella erikoinen ja upea, muuten vaivaudun mieluummin kauppaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kattis

    30. 11. 2009 22.29

  427. juu joskus

    juu joskus

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mira Roininen

    1. 12. 2009 13.46

  428. En ole ostanut

    En ole ostanut mutta voisin ostaa luotettavasta nettikaupasta josta olisin kuullut muilta asiakkailta suosituksia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kizzu

    1. 12. 2009 16.37

  429. Voitin jo tämän

    Voitin jo tämän arvonnan!

    Odotan palkintoa ^^ eli turha osallistua

    -Mukavat joulun odotukset

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kiukas

    1. 12. 2009 17.25

  430. en ostaisi. on

    en ostaisi. on kyllä kokemuksia. vaatteita en osta mutta muita ostan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jossu82

    1. 12. 2009 18.10

  431. en ole netistä

    en ole netistä tilannut kuin jotain millä ei koolla parin numeron heitolla niin väliä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sipsu

    1. 12. 2009 21.18

  432. olen asioinut nettikaupoissa

    olen asioinut nettikaupoissa onnistuneesti. kenkiä en ole ostanut sieltä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sini

    1. 12. 2009 21.28

  433. Olen ostanut

    Olen ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Satsa

    1. 12. 2009 22.02

  434. En osta vaatteita

    En osta vaatteita tai kenkiä nettikaupasta, koska en voi koskaan olla varma sopivuudesta/istuvuudesta. Muuten kyllä käytän nettikauppoja.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kkk

    1. 12. 2009 22.53

  435. en voisi ostaa

    en voisi ostaa kenkiä netistä,aina on sovitettava kun on Vähän eripari jalat

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    äippäliini

    1. 12. 2009 23.09

  436. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä sovittamatta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jaana

    1. 12. 2009 23.40

  437. en

    en

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    juups

    2. 12. 2009 16.50

  438. voisin ostaa, mutta

    voisin ostaa, mutta en ole vielä ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hanna

    2. 12. 2009 17.31

  439. en ostaisi

    en ostaisi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Paku

    2. 12. 2009 20.16

  440. Olen ostanut;useimiten sattuneet

    Olen ostanut;useimiten sattuneet sopivat, vain pari kertaa joutunut vaihtamaan numeroa isompaan…Ja aion ostaa täst edeskin päin!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pipsa

    2. 12. 2009 20.46

  441. ostan nettikaupasta ja

    ostan nettikaupasta ja tulen ostamaankin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hanna-maija romppanen

    3. 12. 2009 8.42

  442. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sand

    3. 12. 2009 10.13

  443. en, koskaan ei

    en, koskaan ei koosta voi olla varma.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    AKE

    3. 12. 2009 14.23

  444. Muuten nettikaupoissa shoppailusta

    Muuten nettikaupoissa shoppailusta on hyviä kokemuksia, mutta kenkiä en netistä osta. Kenkien sopivuus on niin paljon lestistä kiinni. Kaupassakin vain ehkä puolet (jos sitäkään) ns. oikean kokoisista kengistä on sopivia jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Johanna

    3. 12. 2009 15.36

  445. ostan usein nettikaupasta

    ostan usein nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    masja

    3. 12. 2009 16.56

  446. En ole tilannut

    En ole tilannut nettikaupasta kenkiä, mutta voisin kokeilla jos voisin ne halutessani palauttaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tonttu

    3. 12. 2009 19.32

  447. Haluaisin kyllä ensin

    Haluaisin kyllä ensin sovittaa. Olen ostanu nettikaupasta cd- ja dvd-levyjä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tinseli

    3. 12. 2009 23.46

  448. En ole koskaan

    En ole koskaan ostanut nettikaupasta kenkiä. Liikaa vaivaa palautella, jos koko ei satukaan juuri kohdalleen tms.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Alli

    4. 12. 2009 15.31

  449. En ostaisi mitään

    En ostaisi mitään vaatteita netistä/postimyynnistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nyyrikki

    4. 12. 2009 18.51

  450. en osta,kerran tilannut

    en osta,kerran tilannut ja oli pakko palauttaa,liian isot kokoonsa nähden ja muutenkin huonot jalassa.
    Mieluusti kokeilen ensin ja ostan vasta sitten.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sxx

    4. 12. 2009 19.52

  451. en ostaisi kenkiä,

    en ostaisi kenkiä, koska haluan sovitella useita malleja ja kokojakin ennen valinnan tekemistä. kengät ei saa olla väärän kokoiset.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mer

    4. 12. 2009 22.53

  452. Ostaisin nettikaupasta kenkiä,

    Ostaisin nettikaupasta kenkiä, jos olen ensin käynyt sovittamassa samanlaisia normaalissa kaupassa. Ilman, ettei kenkiä voisi sovittaa ennen ostoa, en ostaisi.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    minni

    5. 12. 2009 4.51

  453. Olen ostanut ja

    Olen ostanut ja ostan varmasti jatkossakin.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Ansku

    5. 12. 2009 19.36

  454. en ole ostanut

    en ole ostanut mutta voisin kyllä ostaa. Tiedän yleensä jo vilkaisemalla kengänmallia jos se minulle sopii.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hh

    5. 12. 2009 20.51

  455. olen ostanut parit

    olen ostanut parit ja kokemukset ovat olleet positiivisia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    JEPUU

    6. 12. 2009 0.32

  456. en ostaisi, koska

    en ostaisi, koska kokoa on vaikea arvioida.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    satu

    6. 12. 2009 5.03

  457. en ole vielä

    en ole vielä kokeillut, mutta varmasti aion

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ellinski

    6. 12. 2009 14.12

  458. en ole kenkiä

    en ole kenkiä uskaltanut sovittamatta ostaa tai tilata, mutta vaatteita kylläkin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pia

    6. 12. 2009 15.13

  459. en ole koskaan

    en ole koskaan ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    lipfert

    6. 12. 2009 19.28

  460. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    SasHa

    7. 12. 2009 14.48

  461. en

    en

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Herotes

    8. 12. 2009 13.04

  462. En kyllä, koska

    En kyllä, koska ei voi kokeilla jalkaan heti :).

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    marjut

    8. 12. 2009 17.26

  463. En ainakaan vielä.

    En ainakaan vielä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Ripe

    8. 12. 2009 17.26

  464. En ole ostanut

    En ole ostanut ja syynä on se, ettei pääse kokeilemaan. Kokeilu ennen ostoa on kuitenkin tärkeämpi kenkien kuin esim. vaatteiden kanssa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jenni

    8. 12. 2009 20.54

  465. saatan ostaa, jos

    saatan ostaa, jos tiedän merkin lestin sopivan minulle ja jos palauttaminen on tehty helpoksi

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lilliputti

    9. 12. 2009 1.36

  466. Nettikaupassa asioimisesta on

    Nettikaupassa asioimisesta on hyviä kokemuksia kyllä, mutta en kyllä ikimaailmassa kenkiä ostaisi. Eihän niistä yhtään tiedä sopiiko ne jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Masu

    9. 12. 2009 15.23

  467. vain jos olen

    vain jos olen varma että koko on oikea mutta en ole koskaan ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Sari Venäläinen

    9. 12. 2009 16.24

  468. En ostaisi, pitää

    En ostaisi, pitää aina saaada koikeilla jalkaan ennenkuin päättää.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kuntsi

    9. 12. 2009 17.39

  469. En ole ostanut,

    En ole ostanut, pitäisi olla samanlainen pari käytössä, että uskaltaisi ostaa ilman sovittamatta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Päkä

    9. 12. 2009 17.40

  470. en ole ostanut

    en ole ostanut kenkiä netistä.kengät täytyy saada sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    marjuska

    9. 12. 2009 18.26

  471. en ole ostanut

    en ole ostanut pitää sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    vilikas

    9. 12. 2009 18.26

  472. HAluan sovittaa kenkiä

    HAluan sovittaa kenkiä ennen niiden ostoa ja siksi en ole tilannut niitä koskaan netistä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    M

    9. 12. 2009 18.37

  473. Miten netistä voisi

    Miten netistä voisi ostaa kenkiä sovittamatta?

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    eijuu

    9. 12. 2009 18.46

  474. en ole ostanut,

    en ole ostanut, koska haluan sovittaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    taru

    9. 12. 2009 19.21

  475. En ole ostanut

    En ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pasi

    9. 12. 2009 20.54

  476. En ostaisi kenkiä

    En ostaisi kenkiä nettikaupasta, koska haluan sovittaa kenkiä ennen ostamista. Jos ostaisi netistä kengät eikä ne olisi sopivat, pitäisi ne paluttaa eli liian vaivaloista. Helpompaa käydä kaupassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tp66

    9. 12. 2009 21.09

  477. Olen ostanut. Sopivat

    Olen ostanut. Sopivat ensimmäisellä kerralla. Hyvä tuuri.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lotta

    9. 12. 2009 21.16

  478. En ole ostanut

    En ole ostanut netistä- kenkäkauppaan kyllä olis asiaa…sovitus on mielestäni tärkeää…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    sis

    9. 12. 2009 22.20

  479. en uskalla ostaa

    en uskalla ostaa kenkiä sovittamatta, on sen verran leveä jalka

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tiina

    9. 12. 2009 23.30

  480. Hienot sukat. Kelpaa

    Hienot sukat. Kelpaa pistää jalkaa. Kenkiä en osta sovittamatta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    unttis

    10. 12. 2009 0.34

  481. Olen ostanut kenkiä

    Olen ostanut kenkiä netistä, mutta vain samoja kenkiä joita olen päässyt sovittamaan myös liikkeessä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Cere

    10. 12. 2009 0.47

  482. En osta kenkiä

    En osta kenkiä nettikaupasta, koska kengät pitää sovittaa ennen ostoa. Muuta olen kyllä ostanut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Elkka

    10. 12. 2009 3.56

  483. Mielestäni kenkiä täytyy

    Mielestäni kenkiä täytyy päästä sovittamaan, nettikauppa ei kenkien ostossa sovi minulle.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mummeli

    10. 12. 2009 8.31

  484. En ole ostanut

    En ole ostanut enkä osta jatkossakaan kenkiä netissä. Kenkiä täytyy voida sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    spicy

    10. 12. 2009 9.37

  485. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä netistä, mutta olen silloin tällöin harkinnut kun tavallisista kaupoista ei löydy mieluisia. Yleisesti ottaen minulla on ollut hyviä kokemuksia nettikaupoissa asioimisesta.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Paula

    10. 12. 2009 17.25

  486. Kenkiä on hankala

    Kenkiä on hankala ostaa sovittamatta, muuten minulla on erittäin positiivisia kokemuksia nettikaupankäynnistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    eveliina

    10. 12. 2009 17.54

  487. En ole ostanut,

    En ole ostanut, mutta olen harkinnut monesti. En oikein ole nettikauppaihminen, koska pelkään ostavani vääränkokoisia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    kisetyt

    10. 12. 2009 18.43

  488. En ostaisi, koska

    En ostaisi, koska kenklää pitää aina kokeilla jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jozzu87

    10. 12. 2009 19.29

  489. ehkä en ostaisi,

    ehkä en ostaisi, koska minulla on niin leveä jalka, että sopivan kengän löytäminen on vaikeaa oikeissakin kaupoissa ja kenkää tulee saada koittaa jalkaan…

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jk

    10. 12. 2009 20.02

  490. Nettikaupat houkuttavat,tuhannet kauniit

    Nettikaupat houkuttavat,tuhannet kauniit kengät vain muutaman klikkauksen päässä.Mutta yleensä postista paketin hakemisen jälkeen odottaa pettymys,kengät eivät ole sellaiset kuin kuvitteli tai ovat liian pienet tai liian isot. Kengät kannattaa ehdottomasti hankki kenkäkaupoista,tietää varmasti mitä ja minkälaista saa kun kokeilee!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Viper69

    10. 12. 2009 21.14

  491. Voisin kyllä köpata!

    Voisin kyllä köpata!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Gaz

    10. 12. 2009 21.39

  492. Kiva kilpailu

    Kiva kilpailu

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Idda

    10. 12. 2009 23.20

  493. Olen tilannut useasti

    Olen tilannut useasti netistä. Ei haittaa, vaikka tilaa hieman omaa jalkaa isomman, sillä pohjallisilla, puolipohjallisilla ja geelityynyillä kengät saa istumaan kuin hansikkaat, ainakin minun kohdallani, onneksi. :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    SINI

    11. 12. 2009 14.36

  494. Olen ostanutkin

    Olen ostanutkin

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mira

    11. 12. 2009 16.40

  495. en ole ostanut

    en ole ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    :)

    11. 12. 2009 18.35

  496. Olen ostanut kenkiä

    Olen ostanut kenkiä halensilta, ja baby phatilta amerikasta. Kaikki kengät ovat olleet ookoo tähän mennessä :) Muualta en ole uskaltanut ostaa vielä, koska kenkien ostaminen netistä aina hieman jännittää, on niin suuri riski etteivät ole sopivia.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    vantaalainen

    11. 12. 2009 20.40

  497. En ole ostanut

    En ole ostanut kenkiä. Tuntuu koko heittelevän kengän mallin mukaan niin paljon että ei uskalla. Muuten kyllä käytän verkkokauppoja. Lähinnä kyllä elokuvia, musiikkia tai elektroniikkaa ostan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ossi

    11. 12. 2009 23.17

  498. tilasin juuri netistä

    tilasin juuri netistä pikkujouluihin ihanat mustat korkokengät.harmi vain kun kenkä on niin matala nilkankohalta että se hinkkaa jalassa olevaa luuta välillä.aika korkeathan ne ovat kun 11 senttiä mutta en raskisi millää paluttaa niittä koska ovat sellasita silmä ruokaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tonttu

    12. 12. 2009 10.52

  499. En, koska melko

    En, koska melko varmasti tulisi väärän kokoiset tai malliset.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ritu

    12. 12. 2009 18.42

  500. Kenkiä en ole

    Kenkiä en ole uskaltanut tilata, jos löytysi vaikka cm pit niin voisin kokeilla?

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ia123

    12. 12. 2009 20.02

  501. En ole nettikaupasta

    En ole nettikaupasta kenkiä ostanut, mutta voisin kyllä hyvin ostaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    shagma

    12. 12. 2009 22.55

  502. Olen nettikaupasta ostanut

    Olen nettikaupasta ostanut ja kokemus oli hyvä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    närvätti

    12. 12. 2009 22.56

  503. Olen ostanut netistä.

    Olen ostanut netistä. Toimii hyvin. Nopea toimitus.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Joulutypy

    13. 12. 2009 1.46

  504. en ole ostanut

    en ole ostanut kun joudun sovittamaan

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hanna

    13. 12. 2009 14.46

  505. Mielelläni en ostaisi,

    Mielelläni en ostaisi, koska haluan sovittaa kengät ennen ostamista. Nettikaupassa näen vaivana palautuksen, jos tuote ei miellytä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Mirkkux

    13. 12. 2009 18.42

  506. En kyllä osta.

    En kyllä osta. Pakko niitä on sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    maya

    13. 12. 2009 22.43

  507. Olen kerran tilannut

    Olen kerran tilannut netistä kengät, jotka olivat täydelliset, mutta väärän kokoiset. Palautin kengät, enkä jaksanutkaan enää sählätä niiden kanssa enempää, joten jätin asian sikseen.
    Nyt harmittaa, sillä ne olivat niin ihanat kengät että niitä ei taida enää saada mistään :)

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    aanna

    13. 12. 2009 23.53

  508. Olen tilannut kenkiä

    Olen tilannut kenkiä netistä, joskus sopivat ja joskus eivät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Minnihiiri

    14. 12. 2009 10.23

  509. en ole vielä

    en ole vielä ostanut mutta aikeissa kyllä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Kede

    14. 12. 2009 10.52

  510. Olen tilannut ja

    Olen tilannut ja hyvin istuvat kengät käytössä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    takso

    14. 12. 2009 11.35

  511. en osta kenkiä

    en osta kenkiä enkä mitään muutakaan nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pikku myy

    14. 12. 2009 12.05

  512. En osta netikaupaste

    En osta netikaupaste kenkiä koska haluan aina niitä ensin sovittaa. Suurin ongelma kengissä on liian kapea lesti.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Lerttu

    14. 12. 2009 13.00

  513. En ole kenkäintoilija.

    En ole kenkäintoilija.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tj

    14. 12. 2009 13.10

  514. olen, useasti

    olen, useasti

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    iina

    14. 12. 2009 14.02

  515. Olen ostanut. Ei

    Olen ostanut. Ei mitään ongelmia, kun tuntee omat jalkansa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tapsa15

    14. 12. 2009 14.26

  516. Ostin aiemmin myös

    Ostin aiemmin myös kenkiä nettikaupasta. Nykyisin toisen jalan vaivaisenluu pakottaa ostamaan kengät vain sovittamalla, ja onkin todella vaikeaa löytää sopivia kenkiä enää.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Annu

    14. 12. 2009 15.22

  517. ok

    ok

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    seija vural

    14. 12. 2009 16.07

  518. Hiukka hankalaa

    Hiukka hankalaa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    evsev

    14. 12. 2009 17.26

  519. En ole tilannut

    En ole tilannut netistä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    svsvs

    14. 12. 2009 17.27

  520. Ei se kuullosta

    Ei se kuullosta kauhean luontevalta eikä helpolta löytää sopivia sovittamatta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    mmmmm

    14. 12. 2009 17.28

  521. Olen tilannut monesta

    Olen tilannut monesta paikkaa.Puolet on sopinut ja puolet ei.Kokoa on vaikea tietää ,koska se vaihtelee eri valmistajilla.Lisäksi minun jalka on niin suuri, että koko 40 ei mahdu tai ei ainakaan H&M Jimmy Choot kokoa 40 mahtunut.Ja niitä ei sen isompia ollut.Tosin en näe itse jalkaani suurena .

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tktkt

    14. 12. 2009 17.38

  522. Voisin ostaa, mikäli

    Voisin ostaa, mikäli olen kokeillut joskus kyseisiä kenkiä jossain liikkeessä ja ne ovat tarjouksessa nettikaupassa, tai kengät ovat niin edullisia, että voi tilata kerralla useammat ja mahdollinen palautus käy vaivattomasti.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    ano

    14. 12. 2009 18.41

  523. en ikinä ostaisi

    en ikinä ostaisi kenkiä sovittamatta paikanpäällä koska tarviin leveälestiset ja ison koon, niitä on muutenkin kamalan vaikea löytää, jopa Hollannissa isojen ja pitkien ihmisten maassa oli hankala löytää sopivia ja hinnat tietty pilvissä sitten kun sopivat löytyi..

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jepjep

    14. 12. 2009 20.38

  524. No en

    No en

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Pätti

    14. 12. 2009 20.45

  525. Olen joskus ostanut

    Olen joskus ostanut netistä kengät mutta kenkien mallien muuttuessa en osta enää vaan sovitan ennen ostospäätöstä

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    minna

    14. 12. 2009 20.49

  526. Olen ostanut kenkiä

    Olen ostanut kenkiä nettikaupasta ja melkein joka kerta saa ensimmäisen parin palauttaa, jotta saa oikean kokoiset kengät

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    jenni

    14. 12. 2009 21.12

  527. ihan hyvin meni

    ihan hyvin meni taas

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Jeff

    14. 12. 2009 21.25

  528. Olen ostanut, joskus

    Olen ostanut, joskus ostos epäsovia koska ei ole voinut sovitta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tipitii

    14. 12. 2009 22.53

  529. olen muutamia kertoja

    olen muutamia kertoja ostanut kenkiä nettikaupasta ja aina ei ole sopivia tullut postissa. toiset olen myynyt eteenpäin ja pari lojuuu kkaoin nurkasa

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    pipa

    14. 12. 2009 23.15

  530. olen joskus ostanut

    olen joskus ostanut kenkiä nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nimetön

    15. 12. 2009 1.07

  531. En ole vielä

    En ole vielä kokeillut, pitäisi, ovat kehuneet.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tuula

    15. 12. 2009 1.48

  532. Ostan kengät kenkäkaupasta,

    Ostan kengät kenkäkaupasta, nettikauppaa en ole kokeillut.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tuulia

    15. 12. 2009 4.34

  533. En ole uskaltanut

    En ole uskaltanut ostaa kenkiä nettikaupasta, koska mielestäni kenkiä pitää saada sovittaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nelilehti

    15. 12. 2009 12.01

  534. Ostaisin kokemusta on

    Ostaisin kokemusta on ja aina olleet hyvät.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    tapu

    15. 12. 2009 14.59

  535. Nettikauppa on ihan

    Nettikauppa on ihan ok!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Haba

    15. 12. 2009 16.05

  536. Ainoastaan Huuto. Net:istä

    Ainoastaan Huuto. Net:istä olen ostanut itselle työkengät. Onneksi olivat sopivat, yleensä en uskalla ostaa ns. sikaa säkissä.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Nn71

    15. 12. 2009 17.40

  537. EN OLE VIELÄ

    EN OLE VIELÄ

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    VESA

    15. 12. 2009 18.30

  538. No en kyllä

    No en kyllä kenkiä menisi ostamaan,kyllä ne pitää sovittaa kaupassa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    HESSUTYTTÖ

    15. 12. 2009 19.17

  539. En ole ostanut

    En ole ostanut koska kengät täytyy sovittaa ennen ostamista jalkaan näin varmistuu oikea koko

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    hannamanna

    15. 12. 2009 20.00

  540. Voisin ostaa, jos

    Voisin ostaa, jos olen jo jossain etukäteen kokeillut, miltä tuntuu jalkaan.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Katja P.

    15. 12. 2009 20.57

  541. Ei käy!

    Ei käy!

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Tommo

    15. 12. 2009 20.58

  542. en osta kenkiä,

    en osta kenkiä, kun en tahdo löytää sopivia edes kaupasta… pini, kapea jalka, vaatteita tms. olen kyllä ostanut

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Anne

    15. 12. 2009 21.01

  543. En ostaisi sillä

    En ostaisi sillä en oletettavasti saisi sopivia ja vaihto on aina hankalaa.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    PPP

    15. 12. 2009 22.46

  544. Voisin ostaa, koska

    Voisin ostaa, koska niilläkin on vaihto sekä palautusoikeus.

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    Adelie

    15. 12. 2009 22.47

  545. en ole ostanut

    en ole ostanut kenkiä nettikaupasta

    Vastaa kommenttiin

    Kirjoittanut

    emtsei

    17. 12. 2009 14.34

Kirjoita kommentti