Kieltäymyksen vaikea taito
Muistan hyvin ensimmäiset kokemukseni tavallisesta mehupaastosta. Koska paasto oli jotain uutta ja hieman pelottavaakin, menin viikon kestävälle kurssille.
Valmistauduin tulevaan oikeaoppisesti pienin askelin luopumalla kahvista ja raskaista ruoista. Kurssilla nautimme mehuja ja yrttiteetä. Päänsärky vaivasi alussa, mutta tasaantui pian. Puhuimme paljon ruoasta ja unelmoimme usein yhdessä ihanista aterioista, jotka odottivat paaston loputtua. Kurssitoverini lahjoitti minulle lempiohjeensa, marenkilevyistä kootun kermaisen pavlovan reseptin.
Kokemus herkisti makuaistin ja olen soveltanut sitä jälkeenpäin.
Elävän ravinnon kurssi herätti puolestaan innostukseni viherjuomia kohtaan. Ostin ohjaajalta vanhanaikaisen lihamyllyn vain havaitakseni, että keittiössäni oli jo sellainen. Näin opin idättämisen jalon taidon.
Kun ystävättäreni sanoo tarvitsevansa puhepaastoa, hän vetäytyy omiin oloihinsa tai peräti retriittiin. Monelle tammikuu oli tipaton, mikä sekin vaati itsekuria eli alkoholipaastoa. Etäisyyden ottaminen kulttuuristakaan ei ole helppoa. Kuulin kollegalta, että on tosi vaikea erottaa, mikä on kulttuuria ja, mikä ei.
Paastolla ja paastolla on kuitenkin eroa juuri nyt, kun kristillinen kirkko valmistautuu pääsiäisen suureen juhlaan. Laskiaisviikolla Suomen ortodoksisissa kirkoissa on luettu Pyhän Andreas Kreetalaisen katumuskaanonia ja rukoiltu polvistuen.
Pääsiäispaastossa ruokavalio kevenee ja yksinkertaistuu, mikä koskee myös viihdettä ja virikkeitä.
Mikään starving diet eli nälkäkuuri paasto ei ole, sillä yksinkertaisia ja halpoja ruoka-aineita on paljon, vaikka ruokavalio ei sisälläkään lihaa, maitotaloustuotteita eikä voita. Rypsiöljy on mainio rasva, ja lähiruoka on arvossaan! Meillä on hyvää kalaa, marjoja, sieniä, perunoita, kaalia, sipuleita ja juureksia, joista syntyy yksinkertaisia aterioita. Puuronkin voi nostaa kunniaan.
Ruokapaasto koettelee itsekuria ja kärsivällisyyttä, mutta kukin kilvoittelee mittojensa mukaan. Mutta paasto on paljon muutakin. Sen aikana pyritään elämään vähemmällä ja tavallista vaatimattomammin. Kun kiireeltä taittuu kärki, on aikaa itselle ja muille. Kohentunut kuntokin on paaston hedelmiä. Yksinkertainen elämä säästää myös euroja, joilla on todella käyttöä juuri nyt, kun katastrofit koettelevat maailmaa.
Mutta lopussa kiitos seisoo, kun pitkä paasto päättyy pääsiäisen ruokajuhlaan.
