Turska on harvinaista herkkua
Turskaa kalastetaan vielä Norjassa ja Etelä-Ruotsissa, jossa sitä saadaan kohtuullisesti. Tanskan salmista pitäisi saada Itämereen kunnon suolapulssi, jotta omillekin vesillemme taas pitkästä aikaa voitaisiin odottaa turskasaaliita. Norjassa turskaa pilkitään touko-kesäkuussa.
Turska voi kasvaa varsin muhkean kokoiseksi kalaksi. Sen maksasta valmistetaan kalanmaksaöljyä. Turska on myös perinteinen lipeäkalan raaka-aine. Nykyisin sitä saadaan kuitenkin niin vähän, että samankaltainen molva on korvannut turskan lipeäkalan raaka-aineena. Portugali ja Espanja käyttävät valtavat määrät turskaa omiin perinteisiin ruokalajeihinsa.
Turska on hyvin miedon makuinen ja vähärasvainen kala, mutta samalla fileet ovat paksuja ja lihaisia. Mausteita voi käyttää reilustikin. Valmistin annoksen kuitenkin kalan omaa makua kunnioittaen. Purjokastike on mielestäni parhaita kalan kastikkeita. Purjon ja soijakerman lievä makeus sopii hyvin kalalle. Porkkanoissa on aavistus etikkaisuutta, joka raikastaa annoksen. Auringonkukanversot ovat mainio lisä ihan sellaisenaan.
Paistettua turskafileetä ja purjokastiketta
2:lle
2 keskikokoista turskafileetä (á 150-200 g)
suolaa, valkopippuria
voita paistamiseen
4 rkl tuorejuustoa (tilli, yrtti, tomaatti, katkarapu)
1 iso purjo
3 rkl kalalientä fondista
2 dl vettä
2 dl soijakermaa (tai kevytkermaa)
suolaa, sokeria, valkopippuria
3 porkkanaa
ripaus suolaa
4 rkl miriniä
Lisäkkeeksi:
Keitettyjä perunoita, auringonkukanversoja
Tarkista, ettei turskafileisiin ole jäänyt ruotoja. Leikkaa pienet pystyruodot pois viillolla samalla tavalla kuin kuha- ja ahvenfileestä. Suolaa ja pippuroi. Leikkaa fileet puoliksi ja levitä pintaan tuorejuustoa. Paina toinen fileepala päälle kanneksi. Kasta kalapihvit vehnäjauhoon molemmin puolin ja paista pinnalta rapeaksi voissa pannulla. Keitä perunat kypsäksi. Valmista kastike. Kuullota purjosuikaleita voissa pannulla, ripottele pinnalle suolaa ja hiven sokeria. Lisää kalafondi, vesi ja soijakerma ja kiehauta kunnes kastike sakenee. Suikaloi porkkana ja kiehauta kovankypsäksi suolalla ja mirinillä (japanilainen riisin maustekastike) maustetussa vedessä.
Voit vallan hyvin korvata turskan tässä annoksessa muillakin vaaleilla kaloilla.

