Kesätapahtumat 1-Rock
Vihdoin kesälomakausi on taas alkanut. Suomi on suurelta osin kiinni koko heinäkuun ja monenmoiset tapahtumat vyöryvät paikkakunnille.
Minkälainen loma olisi se kaikkein paras loma? Oleko yksinäinen, onko sinulla perhettä, oletko nuori vai vanha? Jokaisella on täydellisestä lomasta oma unelmansa. Loman päälimäinen tarkoitus on kuitenkin se, että vastuu päivätyöstä katkeaa hetkeksi ja voi keskittyä rauhassa juuri siihen minkä omalla kohdallaan tärkeimmäksi kokee. Joillekin se on totaalinen henkinen ja fyysinen lepo ja perheen parissa vietetty aika, toinen taas haluaa kokea lomansa aikana mahdollisimman paljon ja monenlaista.
Umamia elämäänne myös lomalla.
Umami toivottaa teille kaikille lukijoillemme antoisaa lomaa missä ja miten te sen sitten vietättekin. Kokoamme tälle palstalle kesän mittaan joitakin vinkkejä ja linkkejä siitä, mitä kaikkea voisi tehdä.
Huom! Lisätkää kommenttiosioon myös omia vinkkejänne meidän muiden lukijoiden iloksi siitä, mitä juuri teidän mielestänne Loma-Suomessa kannattaisi kokea.
Rokki-festivaalit kuuluvat Suomen kesään jos mitkä, aloitetaan siis niistä.
Rokkia
Ruisrock täyttää tänä vuonna peräti 40 vuotta! Se käynnistyi täysin amatöörivoimin. Turun musiikkijuhlasäätiön väki lähetti bändeille kirjeitä, joissa pyysi esiintyjäksi. Tuohon aikaan todellakin kaikki hoidettiin vielä kirjeitse. Bändit saapuivat paikalle pakettiautoissa. Yleisömenestys oli kuitenkin heti taattu. Aloitusvuotta seuraavana vuonna 1970 paikalle saapui jo 100 000 ihmistä! Siitä festivaalin menestys alkoi. Miettikääpä miten nykyisin rock-tapahtumien järjestelyt hoidetaan! Sähköpostit ja tekstiviestit viuhuvat ilmassa ja bändit saapuvat suurissa rekkakaravaaneissaan paikalle. On pyrotekniikkaa, jättiscreenejä, mahtavia valotaustoja ja toinen toistaan taitavampia jonglöörejä sekä akrobaatteja. Musiikin ympärille on rakentunut kokonainen teatterimaailma ja tunnelma konsertissa on sen mukainen. Nykyisin Ruisrockin järjestää Vantaan festivaaliyhtiöt.
Ruisrock 9.-11.7.
Perjantaina lavalle nousee mm. Ozzy Osbourne, Billy Talent ja Amorphis.
Lauantaina esiintyy The Sounds, Porcupine Tree, Irina PMMP, Samuli Putro, Prince of Assyria ja Stam1na.
Sunnuntaina Belle ja Sebastian. The Ark, Regina Specktor, Anti Flag, Flogging Molly, Florence&The Machine, The Soincs, sekä Lauri Tähkä ja Elonkerjuu.
Miljoonarock
Töysä 10.7
Tuurissa esiintyy Lauri Tähkä ja Elonkerjuu, The Rasmus, Herra Yppö & Ihmiset ja Alexander Ryback
Aitoon Kirkastusjuhlat
Luopioinen 10.-12.7
Popeda, Anna Puu, Viikate, Herra Ylppö&Ihmiset, Stalingrad Cowgirls sekä Maria Lund & Aritocrats.
Rotuaaripiknik
Oulu 14.-17.7.
Ressu Redford & Jussi Rainio, Lauri Tähkä orkestereineen, Jarkko Martikainen, Viikate, Jenni Vartiainen, Anna Puu ja PMMP
www.rotuaaripiknik.net/rotuaaripiknik/2010/
Ilosaarirock
Joensuu Laururinne 16.-18.7.
Bad Religion, Biffy Clyro, Moban i Marco Markovic Orkestar, Faith No More, Imogen Heap, Absoluuttinen nollapiste, Amorphis, Vuokko Hovatta, Ismo Alanko& Teho-osasto, Lapko, Olavi Uusivirta, Jenni Vartiainen sekä Miss Saana and the Misionaries.
Muita Rock-tapahtumien linkkejä:
Uusikaupunki www.karjurock.fi
Rovaniemi www.simerock.fi
Jyväskylä www.popfestivaali.fi
Iisalmi www.sandelsrock.com
Karkkila www.sunsetbeachparty.net
Lohja www.tuntuma.fi
Hämeenlinna www.wanajafestival.fi
Suomussalmi www.suomussalmirock.suntuubi.com
Seinäjoki www.vauhtiajot.fi
Turku www.ilmio.fi
Down by the Laituri
Turku 28.-31.7.
Suomen vanhimmalla kaupunkifestivaalilla esiintyvät Eppu Normaali, Yö, Lauri Tähkä, Matti ja Teppo sekä Maija Vilkkumaa.
